Nowe badanie pozwoli na diagnozę RZS nawet 16 lat przed wystąpieniem objawów?

10 grudnia 2015 r. pojawił się artykuł, który wydał mi się nieprawdopodobny. Jednak po szerszym zapoznaniu i researchu w sieci, znalazłem rzetelne źródła, które potwierdzają jego autentyczność. Jak się okazuje grupa naukowców z Kennedy Institute of Rheumatology na Uniwersytecie w Oxfordzie pracuje nad badaniem krwi, które może z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć wystąpienie RZS. Nawet 16 lat przed pojawieniem się pierwszych oznak choroby! 

Nie wierzycie? To czytajcie dalej. Samą informację opublikował m.in. brytyjski The Telegraph, portal Tech Times oraz sam Uniwersystet w Oxfordzie.

Kod DNA w badaniach nad RZS-emJak się okazuje ekipa naukowców z Kennedy Institute of Rheumatology pracuje nad badaniem krwi na obecność przeciwciał, rozpoznających białka tenascyny-C. Tenascyna–C jako białko z rodziny glikoprotein uznana jest za niekorzystny czynnik rokowniczy, między innymi w nowotworach piersi, nerek, pęcherza moczowego, płuca, krtani i gardła dolnego oraz mózgu. Jak się okazuje na jej podstawie, niniejszy test krwi może z dużą skutecznością przewidzieć czy zachorujemy na reumatoidalne zapalenie stawów.

Przypomnijmy, że za RZS i występowanie w nim stanu zapalnego, odpowiadają białka, które biorą udział w procesie tzw. cytrulinacji. Nie wchodząc w szczegóły modyfikacja tych białek wywołuje odpowiedź odpornościową, która jest naturalną reakcją obronną organizmu. Białka uznane za obce są celem antyprzeciwciał,  które organizm produkuje by je po prostu wyeliminować i zniszczyć.

 „Wiemy, że tenascyna-C pojawia się w wysokim stężeniu, w stawach osób chorujących na RZS” – zauważa prowadząca badanie Dr. Anja Schwenzer, która razem z kolegami stara się wyjaśnić, czy tenascyna-C może być poddana procesowi cytrulinacji i tym samy stać się celem dla przeciwciał.

Nowe badanie krwi diagnozujące RZSNa chwilę obecną, testy które wykrywają przeciwciała ukierunkowane na cytrulinowane białka są już używane do diagnozowania RZS-u. Dobrze znane są jako testy anty-CCP.

Wracając jednak do meritum, naukowcy po przestudiowaniu danych ponad 2000 pacjentów, odkryli, że testowanie przeciwciał ukierunkowanych na cytrulinowane tenascyny – C może pomóc w diagnozie RZS w połowie przypadków chorych, również tych, u których nie wykryto cytrulinowanych białek. Nowe badanie, dodatkowo posiada bardzo niski stopień przekłamania wyników a jego dokładność jest szacowana nawet na ok. 98%.

Niniejszy test zaprezentowany pod koniec 2015 roku przez angielskich naukowców, prawidłowo diagnozuje wystąpienie reumatoidalnego zapalenia stawów nawet do 16 lat wcześniej, przed wystąpieniem oznak choroby, w tym średnio 7 lat przed tym, aż się pojawią jej objawy.

Dla profesora Kima Midwooda z Kennedy Institute, ten dodatkowy test może idealnie uzupełnić dotychczas stosowane badania i tym samym zwiększyć dokładność oraz wczesną rozpoznawalność chorób reumatycznych, przy okazji umożliwiając objęcie monitoringiem przyszłych pacjentów. „Wcześniejsze rozpoznanie jest kluczowe, ponieważ leczenie na początkowym etapie jest najskuteczniejsze” – dodaje profesor Midwood.

Oceń ten artykuł SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (6 oddanych głosów. Średnia ocena: 4,50 )

Loading...

Źródła:

  1. 10.12.2015 r. „Blood test could predict arthritis risk”, www.ox.ac.uk/news
  2. 12.12.2015 r. “New Blood Test Can Predict Rheumatoid Arthritis 16 Years Early”, Katrina Pascual, www.techtimes.com
  3. 10.12.2015 r., “Arthritis predicted 16 years before disease takes hold using new test”, Nick Hodgson, www.telegraph.co.uk/news/
  4. 12.12.2013 r. “Potencjalne zastosowanie tenascyny C w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów”, Ewelina Mazur, Ewa Kopczyńska, Roman Makarewicz, https://journals.viamedica.pl/
  5. 29.09.2015 r. „Autoimmunologia w reumatoidalnym zapaleniu stawów”, Katarzyna Buska, http://blog.euroimmun.pl