Uwaga!!! Informacje publikowane na stronie rezasta.net nie zastąpią konsultacji z lekarzem – specjalistą. Należy traktować je tylko jako materiały informacyjne, w celu zwiększenia wiedzy i świadomości nt. jednostki chorobowej jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów.
Za wszelkie skutki stosowania przez czytelników rad, porad, sugestii, opisywanych leków etc. autor i właściciel strony rezasta.net nie ponosi odpowiedzialności. Blog jest zbiorem subiektywnych i wolnych przemyśleń autora, a także wybiórczym dziennikiem jego choroby.
Rezasta to projekt, który zrodził się w głowie 24-latka, szukającego w sobie siły i motywacji do walki z chorobą reumatyczną. Pewnego zimowego popołudnia zadał sobie kluczowe pytanie jak jego największy wróg jakim jest RZS, może dodać mu siły. Odpowiedź była zaskakująco prosta. Rezasta – blog reumatyka, skierowany do reumatyków i ich rodzin. Jego celem w pierwszej kolejności było dzielenie się z innymi chorymi, prywatnymi przemyśleniami dotyczącymi choroby reumatycznej, na którą w Polsce choruje ok. 450 tys. osób.
W późniejszym czasie projekt wzbogacił się o tłumaczenia artykułów z anglojęzycznych serwisów medycznych – amerykańskich, angielskich, nowozelandzkich, kanadyjskich i innych. Bo przecież jeśli można dzielić się z innymi swoimi myślami, to czemu nie dorzucić do tego wiedzy eksperckiej, prawda?
W 2012 roku nastąpił przełom. Blog, na który wchodziło raptem 600 osób rocznie nagle w ciągu kilku miesięcy urósł do jednego z najchętniej czytanych serwisów reumatycznych, generując ok. 10 000 odsłon miesięcznie. Wszystko dzięki zaangażowaniu osób, które podobnie jak autor chorują na RZS i podjęły walkę z chorobą. Przyczyniły się również do powstania forum, na którym można dzielić się informacjami nie tylko o RZS, ale również o chorobach współtowarzyszących.
Główny cel – świadomość, motywacja, aktywność
Blog ma budować świadomość chorych na temat reumatoidalnego zapalenia stawów, bazując na przekonaniu, że im więcej wiemy, tym lepiej możemy zarządzać swoją chorobą. Im częściej dzielimy się ze sobą informacjami, tym rzadziej jesteśmy skazani wyłącznie na wiedzę lekarza specjalisty. Im bardziej jesteśmy świadomi co możemy, a czego nam nie wolno, tym mniej narażamy się na niebezpieczeństwo w postaci zaostrzeń choroby lub przypadkowych urazów.
Kluczem jest nauka sensownego radzenia sobie z przeciwnościami jakie stawia przed pacjentami choroba, służba zdrowia i państwowa administracja. Rezasta.net namawia również do aktywności – zarówno fizycznej jak i intelektualnej. Zachęca do budowania własnej motywacji i siły do walki z chorobą. Ma być również inspiracją i wsparciem, dla tych którym ciężko pogodzić się z własnym bólem i niepełnosprawnością.