Depresja utrudnia walkę z RZS-em

Od bardzo dawna podejrzewano występowanie korelacji między depresją a reumatoidalnym zapaleniem stawów. Najnowsze badania dają już niezbite dowody na to, że depresja może faktycznie utrudniać uzyskanie remisji u pacjentów z RZS-em.

Życie z depresją i reumatoidalnym zapaleniem stawów to błędne koło, które może wywierać psychiczne i emocjonalne piętno na życiu każdego pacjenta. Najnowsze wyniki badań, sugerują, że depresja może prowadzić do wolniejszego leczenia pacjentów z rozpoznaną chorobą reumatyczną (RZS). Badania, prowadzone przez dr Alana Rathbuna i jego kolegów z Uniwersytetu w Maryland (University of Maryland School of Medicine) dowodzą, że depresja może nie tylko utrudniać wejście pacjentowi w remisję, ale i spowolnić cały proces leczenia, dążący do poprawy stanu zdrowia pacjenta.

Depresja wpływa na samopoczucie i zdrowie pacjenta

Pacjenci z RZS -em – „z” lub „bez” objawów depresji – byli pod obserwacją przez ponad dwa lata. Ci, którzy skarżyli się na depresję wolniej uzyskiwali poprawę w leczeniu bólu stawów a wyniki ich badań wskazywały na wysoki poziom aktywności choroby. Osoby,  które nie miały depresji posiadały lepsze wyniki ogólne leczenia RZS. Wniosek był więc oczywisty, iż depresja może, faktycznie, wpływać na aktywność reumatoidalnego zapalenia stawów.

Badania wykazały również, że ci pacjenci, u których choroba depresyjna pokazała się wcześniej niż RZS, o wiele wolniej zmniejszali aktywność choroby zapalnej aniżeli, te osoby, które o wiele wcześniej zachorowały na stawy. Dr Rathbun dodał, że „całościowo, dane te pokazują, że wcześniejsze objawy depresji wpływają na to jak pacjent interpretuje i odbiera swoją chorobę (RZS). Innymi słowy – depresja ma wpływ na odczuwanie lub doświadczanie bólów mięśniowo-stawowych”.

Jak depresja wpływa fizycznie na pacjentów z RZS-em?

Fizyczne objawy mogą często być wynikiem psychicznego lub emocjonalnego wycieńczenia. Mogą one czasami przypominać, w bardzo podobny sposób, ból odczuwany przez osoby chore na RZS.

„Ciało nie widzi różnicy między stresem emocjonalnym, psychicznym czy fizycznym. Stres emocjonalny lub depresja mogą mieć tak samo duży wpływ na pogorszenie procesu powrotu do naturalnej równowagi organizmu, jak inne bardziej znane formy stresu. Depresja może spowodować fizycznie stany zapalne, które mogą powodować najgorsze objawy, prowadzące do choroby zapalnej stawów” tłumaczy Mercedes Turino, certyfikowany trener zajmujący się leczeniem holistycznym i prawidłowym odżywianiem w Marquette, w amerykańskim stanie Michigan.

Słowa Dr Davida Borensteina, profesora medycyny klinicznej w George Washington University Medical Center uświadamiają nam, że depresja powoduje błędne koło chorób u pacjentów: „Diagnoza może spowodować iż depresja, stanie się częścią rodzącą wiele potencjalnych trudności w chorobie przewlekłej. Co więcej, depresja sama w sobie, może przyczynić się do wystąpienia problemów w funkcjonowaniu chorego, nawet jeśli ten będzie miał łagodny przebieg RZS-u”.

Niemniej jednak, dr Borenstein tłumaczy, że jest nadzieja w nowoczesnych terapiach leczenia pacentów. „Są duże oczekiwania, związane z aktualnie dostępnymi terapiami leczenia, iż chorzy na RZS nie będą musieli doświadczać dysfunkcji spowodowanych chorobą, dzięki wczesnemu, skutecznemu leczeniu. Nowoczesne terapie i szybka diagnoza ma pomóc chorym w odzyskaniu kontroli nad swoim życiem i pozwolić na wyrwanie się z objęć depresji”.

Idąc za sugestią dr Borensteina, najlepszym wyjściem dla pacjentów jest współpraca z własnym lekarzem, aby leczyć depresję już na jej wczesnym etapie. To może pomóc w zapobiegnięciu późniejszym problemom związanym z RZS-em i znacząco poprawić ogólną jakość życia chorego.

Oceń artykuł SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (14 oddanych głosów. Średnia ocena: 4,43 )

Loading...

Tytuł: Depression Makes It Tougher to Beat Rheumatoid Arthritis
Autor: Ashley Boynes-Shuck, 14 grudzień 2014
Źródło: http://www.healthline.com/