24 stycznia 2015 admin 2Comment

Cześć, dzisiaj publikuję tekst jednej z osób, która ma dość duży staż choroby i z własnej perspektywy patrzy i ocenia życie z RZS-em, zwracając szczególną uwagę jak bardzo ważnym czynnikiem, w życiu osób chorób, jest poczucie szczęścia. Ponieważ mój blog jest również Waszym blogiem i jest przede wszystkim dedykowany osobom chorym, to jeśli ktoś z Was ma ochotę skrobnąć od siebie parę słów, niech nie boi się napisać. Piszcie – dzielmy się wiedzą i swoim doświadczeniem. Może to nas wzmocnić i pomóc innym osobom, chorym na RZS.

Cudowna moc endorfin

Źródło: flickr.com/Scott

Endorfiny – banalne słowo, a potrafi wnieść w nasze życie wiele pozytywnych zmian, które dają Nam – reumatykom siłę do walki z chorobą. Jak wiadomo podczas wieloletniej walki z RZS-em każdy z nas ma chwile zwątpienia, obawy o swoją przyszłość. Codzienna walka o siebie powoduje, że brakuje nam często uśmiechu, radości z życia. A wtedy RZS ma gotowe pole do zwiększenia swojego działania!

Nasz stan psychiczny odgrywa niesamowitą rolę w walce z chorobą.  Gdy w życie reumatyka  wkrada się smutek, obniżona samoocena, a myśli mają kolor czarny –  to właśnie wtedy najtrudniej zawalczyć o siebie.

Badania naukowców udowodniają przecież, że osoby zmagające się z depresją posiadają gorsze wyniki badań, a okres remisji choroby podstawowej trwa krócej niż u osób, które posiadają pozytywne nastawienie do życia. A więc: zawalczcie o siebie!! Zawalczcie o cudowną moc endorfin. Warto pamiętać również, że endorfiny mają właściwości przeciwbólowe.

A oto przykłady kilku czynności, które  potrafią poprawić nasz nastrój:

 • taniec: pobudza nasz mózg, który dzięki temu wytwarza endorfiny
 • śmiech: obejrzyjcie ciekawą komedię, kabaret
 • wysiłek fizyczny: rower, pływanie, nordic wal king czy każda inna forma aktywności fizycznej powoduje, że nasz organizm jest wtedy dotleniony. Jest to równoznaczne z działaniem anty-stresowym.
 • czekolada: jest źródłem nie tylko magnezu, ale powoduje wzrost serotoniny, która ma właściwości przeciwdepresyjne 😉

A więc pamiętajcie: warto zawalczyć o baaardzo wysoki poziom endorfin w swoim organizmie.

Autor: J.

Oceń wpis  SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (8 oddanych głosów. Średnia ocena: 4,88 )

Loading...

Przeczytaj również:
Wiosna w pełni! 🙂 Wiosna to jedna chyba z najfajniejszych pór roku, która pobudza człowieka do działania po zimowym letargu. Daje swoisty ...
Te same dni, te same obrazy… Luty, marzec... kwiecień. Tak, mamy już kwiecień. Długo mnie nie było bo prawie 2,5 miesiąca, ale stwierdziłem, że jeśli...
Myśli dekadenckie o RZS Ostatni czas był dla mnie mało przychylny. Złapałem wirusa, który rozłożył linię obrony mojego układu immunologicznego (...


2 wypowiedzi do “Cudowna moc endorfin w RZS

  1. Film jest świetny. Też polecam.
   A kto widział „Miłość i inne używki”? Jak pewien przedstawiciel farmaceutyczny poznaje dziewczynę chorą na Parkinsona?
   Czasami obejrzenie ciekawego filmu daje ukojenie, inne spojrzenie, a czasem rozśmieszy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.