Jeśli masz RZS musisz ćwiczyć

The Arthritis Foundation prowadzi akcję informacyjną, której głównym przekazem jest: „Jeżeli chcesz się ruszać, to musisz się ruszać”.

Czy będziemy to robić w wodzie, na ziemi (twardym podłożu) lub w komfortowym studiu tanecznym (w USA są organizowane specjalne zajęcia taneczne dla osób chorych i starszych – przyp. Rezasta.net) – to nieważne. Istnieje jeden sposób dla prawie wszystkich chorych na RZS, który może poprawić stan ich zdrowia i przynieść im wiele korzyści – są to właśnie ćwiczenia.

„Odkryliśmy, że ćwiczenia są fundamentalne w podejściu niefarmakologicznym do tej choroby ” –  tłumaczy reumatolog dr Derrick Todd.

Reumatoidale zapalenie stawów dotyczy ok. dwóch milionów Amerykanów. To choroba, w której układ odpornościowy, z nieznanych powodów, zaczyna atakować stawy. Może ona rozpocząć się w zasadzie w każdym wieku. „To nie artretyzm spowodowany starzeniem się. Ludzie nie budzą się w wieku 40 lat i nagle nie stają się starsi przez chorobę stawów. To choroba, w której układ immunologiczny chorego nieprawidłowo wpływa na kondycję jego stawów” dodaje dr Todd.

Wielu pacjentów korzysta z leków nowej generacji, które zatrzymują postęp choroby, jednak ćwiczenia stają się równie ważnym narzędziem terapii.

The American College of Rheumatology radzi, aby wybierać takie aktywności, które będą dotykały czterech głównych obszarów: wytrzymałości, elastyczności, układu krążenia oraz tzw. „świadomości ciała” mającego wpływ na poprawę postawy i równowagi.

Ćwiczenia korzystne dla RZS – owców to m.in. joga, trening siłowy, ćwiczenia aerobowe np. pływanie.

Oczywiście najlepiej ustalić plan ćwiczeń z fizjoterapeutą, lekarzem lub osobą odpowiedzialną za naszą rehabilitację. Nic na własną rękę. (przyp. Rezasta.net).

Oceń artykuł SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (6 oddanych głosów. Średnia ocena: 5,00 )

Loading...

Na podstawie artykułów :
1. Exercise is a must if you have rheumatoid arthritis (CNN, 26.12.2014)
2. The benefits of exercising with Rheumatoid Arthritis (Jim Morelli, CNN, 25.12.2014)

Źródła:
http://wwlp.com/2014/12/25/the-benefits-of-exercising-with-rheumatoid-arthritis
http://www.live5news.com/story/27708119/exercise-is-a-must-if-you-have-rheumatoid-arthritis