Większość pacjentów nie bierze leków na RZS zgodnie z zaleceniami

Większość pacjentów cierpiących na ciężkie reumatoidalne zapalenie stawów nie przyjmuje drogich leków zgodnie z zaleceniami lekarzy – mówią badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze (Anglia)

Źródło: www.flickr.com / handarmdoc

Na potrzeby badania, naukowcy zebrali dane od 286 pacjentów chorych na RZS, przez siedem lat, odwiedzając 60 brytyjskich klinik reumatologicznych na przestrzeni od 2008 do 2012 roku. Wyniki pokazały, że 27% pacjentów nie dostosowywało się do wymogów terapii lekami Anty-TNF w ciągu pierwszych 6 miesięcy. Jednakże nie ustalono czy to zachowanie było celowe czy przypadkowe.

Reumatoidalne zapalenie stawów, dotyczy ok. 400 000 osób w Wielkiej Brytanii, powodując u nich stany zapalne w stawach i bolesne usztywnienie dłoni, stóp, nadgarstków i kostek. Terapie lekami anty-TNF, blokujące czynnik martwicy nowotoworów powodujący proces zapalny kosztują pomiędzy 13,300 $ a 20 000$ rocznie na 1 pacjenta.

Stosowanie się do leczenia zdefiniowano jako właściwe przyjmowanie dziennych dawek leków zgodnie z zaleceniami lekarzy. Naukowcy stwierdzili, że większość pacjentów z przewlekłą chorobą oczekuje korzystania z programów biologicznych przez kilka lat. Niestety niestosowanie się do zaleceń związanych z przyjmowaniem leków w dłuższej perspektywie może zaszkodzić pacjentowi, pogarszając jego stan zdrowia.

„Jeśli pacjent nie przyjmuje leków, we właściwy sposób, może to spowodować skutki uboczne w postaci braku odpowiedzi na leczenie, co znacząco może pogorszyć ich stan zdrowia, w konsekwencji wpływając na jakość ich życia. Niestosowanie się do zaleceń lekarzy to także strata zasobów medycznych (leków) opieki zdrowotnej i coś czym należy się zająć” przyznaje dr Kimme Hyrich, honorowy konsultant w Manchester Royal Infirmary.

Badania nad tym zajwiskiem, będą z biegiem czasu pogłębiane w celu ustalenia powodów pacjenckiej niesubordynacji przy stosowaniu się do przepisanego leczenia. „Leki Anty-TNF zmieniły życie znacznej liczby pacjentów z RZS-em i podobnymi zaburzeniami. Fakt, że istotna część pacjentów pomija dawki tych bardzo drogich leków jest zatrważająca, ze względu na ograniczenie skuteczności ich leczenia” – podsumowuje prof. Alan Silman, dyrektor mdyczny w Arthritis Research UK.

Wyniki badań zostały opublikowane 28 sierpnia 2014 r. w dzienniku „Rheumatology”.

Oceń artykuł SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (1 oddanych głosów. Średnia ocena: 5,00 )

Loading...

Tytuł: Most Patients Fail To Take Medication for Rheumatoid Arthritis, Study
Autor: Stephen Adkins, University Herald Reporter
Źródło: www.universityherald.com z 30 sierpnia 2014 r.