Trochę statystyk z USA na temat chorób reumatycznych

Znalazłem ostatnio bardzo ciekawą stronę internetową, na której opublikowano statystyki (z 1999 roku) dotyczące chorób reumatycznych w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazuje wg www.wrongdiagnosis.com w USA na choroby stawów lub dolegliwości reumatyczne choruje ok. 40  milionów osób (stan na 1999 rok). Do 2020 roku ta liczba ma się zwiększyć o ok. 19 milionów! czyli prawie 50%!!!

Biorąc pod uwagę fakt, że populacja USA liczy ok. 311 milionów ludzi. W takim razie, w 2020 roku, prawie co piąty Amerykanin będzie miał problemy na tle reumatycznym.

Co ciekawe, choroby reumatyczne są również główną przyczyną niepełnosprawności pośród Amerykanów, którzy skończyli 65 rok życia.

Na stronie podano  bardzo ciekawe dane o tym, kto najczęściej zapada na potocznie zwany reumatyzm:

Wg strony www.wrongdiagnosis.com:

  1. RZS występuje 2-3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
  2. Sklerodermia występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn.
  3. Dziewięć na 10 osób, które posiadają tzw. lupus /toczeń/  to kobiety.
  4. Dziewięć z 10 osób, które zapadają na fibromyalgie to kobiety.
  5. Dna moczanowa  występuje  częściej u mężczyzn niż u kobiet. 
  6.  Lupus występuje trzy razy częściej u Afro – amerykańskich kobiet niż u ich koleżanek z Kaukazu.
  7. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Gwoli wyjaśnienia:

Sklerodermia – Twardzina, sklerodermia – rzadka, przewlekła choroba charakteryzującą się stwardnieniem skóry i tkanek w wyniku nadmiernego gromadzenia kolagenu. Choroba ta jest spowodowana występowaniem  przeciwciał przeciw topoizomerazie oraz centromerom (w CREST).

Występuje w dwóch postaciach – ograniczonej (skóra palców, przedramion i twarzy) i układowej (zmiany w skórze, układzie naczyniowym, mięśniowym, kostnym i w narządach wewnętrznych).

Zmiany skórne charakteryzują się twardymi, wyraźnie odgraniczonymi ogniskami barwy porcelanowej. Początkowo są one otoczone obwódką barwy fiołkowej, a następnie ulegają przebarwieniu i zanikowi.

Lupus – Toczeń rumieniowaty układowy (łac. lupus erythematosus systemicus, SLE) lub Toczeń rumieniowaty trzewny – choroba autoimmunologiczna, należąca do grupy toczni rumieniowatych, rozwijająca się na tle złożonych i niejasnych zaburzeń układu odpornościowego, doprowadzająca do procesu zapalnego wielu tkanek i narządów.

Zachorowalność szacuje się na 40–50 przypadków na 100000, 10-krotnie częściej chorują kobiety i szczyt zachorowań występuje w wieku 16–55 lat.

Fibromyalgia – zespół chorobowy, charakteryzujący się uogólnionym bólem w układzie kostno-stawowym z występowaniem charakterystycznych punktów, rozmieszczonych symetrycznie (tzw.punktów spustowych), wrażliwych na ucisk, którym towarzyszy uczucie przewlekłego zmęczenia, uczucie sztywności oraz sen nie powodujący poczucia odpoczynku.

Termin fibromialgia został po raz pierwszy użyty w medycynie w 1976 r., natomiast w 1990 r. Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne (ACR – American College of Rheumatology) podało kryteria klasyfikacyjne tej jednostki chorobowej. Uważa się, że na fibromialgię cierpi około 4% populacji, częściej chorują kobiety i częstość występowania zwiększa się wraz z wiekiem (około 8% kobiet po 70 roku życia).

Według kolejnej strony (tym razem amerykańskiej rawarrior.com) :

  • 1,5 miliona osób w USA choruje na Reumatoidalne Zapalenie Stawów
  • W 2005 roku ilość reumatologów w  US wynosiła 4,946. Ze względu na zwiększającą się ilość zachorowań popyt na tych specjalistów będzie stale się zwiększał. W 2025 roku w  Stanach Zjednoczonych zabraknie 2,576 reumatologów i 33 reumatologów – pediatrów.
  • RZS jest najczęstszą postacią zapalenia stawów i kosztuje amerykańskie społeczeństwo ponad 80 bilionów dolarów każdego roku. Choroba dotyka 1 na 200  Amerykanów. Fundusze, jakie przeznacza się na badania nad RZS to zaledwie 25,90          dolarów na pacjenta. Są one znacznie niższe w porównaniu do funduszy na inne przewlekłe choroby, które występują rzadziej u ludzi np.:  toczeń, cukrzycę i stwardnienie rozsiane – średnio 330,00 dolarów na pacjenta „.

Dla porównania, wg różnych źródeł w Polsce ok. 1% tj. ok 300 000 – 400 000  osób choruje na choroby reumatyczne. Wg strony www.rzs.pl  co roku odnotowuje się od 8 000 do 16 000 nowych zachorowań. Większość chorych to kobiety w wieku 30 – 50 lat.

Źródła:

http://www.wrongdiagnosis.com/
http://www.wikipedia.pl
http://www.rawarrior.com/rheumatoid-arthritis-statistics/
http://www.rzs.pl