5 kwietnia 2012 admin 0Comment

Witajcie, mam do przekazania kilka rzeczy, które na pewno Was zainteresują.

Pierwsza sprawa, nagląca, jest taka że 10 kwietnia ok. 21:05 w radiowej Jedynce, zostanie wyemitowany reportaż nt Instytutu Reumatologii. Podobno ma być ktoś z Ministerstwa Zdrowia, więc chyba warto posłuchać.

Pierwsza sprawa, muszę sprostować pewną nieścisłość. W poprzednim poście pisałem o leczeniu biologicznym:

„Z mojego doświadczenia (miałem kilku reumatologów) zdania były różne. Jedni twierdzili, że jest skuteczne i potrzebne pacjentom a inni, że koszta jakie ponosi pacjent (50 na 50, że otrzyma biologię a nie placebo oraz nieznane w dłuższej perspektywie skutki uboczne) są wyższe od potencjalnych korzyści.”

Oczywiście chodzi o leczenie kliniczne, w którym pacjent może otrzymać lek biologiczny lub placebo. W samym leczeniu biologicznym, jeżeli pacjent spełnił odpowiednie warunki i został zakwalifikowany, podaje się oczywiście lek biologiczny. Inaczej byłoby to troszeczkę nielogiczne. Badania kliniczne mają charakter eksperymentalno-doprecyzowujący skutki i efektywność działania stosowanych leków. Wszystko jest objęte specjalnym programem, o którym możecie poczytać w internecie, na wielu stronach. Wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarkę „badania kliniczne RZS”. Za nieścisłość przepraszam. Zastosowałem niepotrzebny skrót myślowy.

Następna sprawa, to w tym tygodniu jeszcze (najpewniej jutro) pojawi się pierwszy artykuł poświęcony leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. W przyszłym tygodniu ok. środy pojawi się drugi artykuł nt. stricte leczenia biologicznego.

Co poza tym? Czuję się nieźle, i nie mam w zasadzie na co narzekać, więc nie ma sensu szukać problemów na siłę. Coś tam strzela, coś tam strzyka ale ciągle się jakoś bryka :-P. Rym na poziomie wczesnego przedszkola, no ale cóż… 😛 musicie mi to wybaczyć. Wczoraj byłem z moją ukochaną na spacerze w Parku Saskim, trochę połaziliśmy, mimo niezbyt ciekawej pogody i tak jakoś mam dzisiaj całkiem dobry nastrój. Zaraz zabieram się za tłumaczenie, a potem za inne sprawy, które oczywiście nie mogą czekać 😛 Jedną z nich jest obiad! Uciekam coś upichcić a Wam życzę przyjemnego popołudnia.

P.S. Dodałem możliwość oceny artykułów tłumaczonych. 🙂

Przeczytaj również:
(Wy)Leczenie RZS – czy jest nadzieja? Reumatoidalne zapalenie stawów na dzień dzisiejszy to niestety choroba nieuleczalna, którą co prawda można wyciszyć, ale...
RZS to nie tylko problem stawów. Reumatyku, obserwuj swoje zdrowie! Chorując na RZS od 16 lat czasami wydaje mi się, że wiem na temat tej choroby wszystko. Jak się leczyć, jak z nią żyć, n...
Remisja – marzy o niej każdy reumatyk… Niezależnie od tego czy chorujemy kilka miesięcy czy kilkanaście lat, każdy z nas chorych na reumatoidalne zapalenie sta...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.