5 kwietnia 2012 admin 0Comment

Witajcie, mam do przekazania kilka rzeczy, które na pewno Was zainteresują.

Pierwsza sprawa, nagląca, jest taka że 10 kwietnia ok. 21:05 w radiowej Jedynce, zostanie wyemitowany reportaż nt Instytutu Reumatologii. Podobno ma być ktoś z Ministerstwa Zdrowia, więc chyba warto posłuchać.

Pierwsza sprawa, muszę sprostować pewną nieścisłość. W poprzednim poście pisałem o leczeniu biologicznym:

„Z mojego doświadczenia (miałem kilku reumatologów) zdania były różne. Jedni twierdzili, że jest skuteczne i potrzebne pacjentom a inni, że koszta jakie ponosi pacjent (50 na 50, że otrzyma biologię a nie placebo oraz nieznane w dłuższej perspektywie skutki uboczne) są wyższe od potencjalnych korzyści.”

Oczywiście chodzi o leczenie kliniczne, w którym pacjent może otrzymać lek biologiczny lub placebo. W samym leczeniu biologicznym, jeżeli pacjent spełnił odpowiednie warunki i został zakwalifikowany, podaje się oczywiście lek biologiczny. Inaczej byłoby to troszeczkę nielogiczne. Badania kliniczne mają charakter eksperymentalno-doprecyzowujący skutki i efektywność działania stosowanych leków. Wszystko jest objęte specjalnym programem, o którym możecie poczytać w internecie, na wielu stronach. Wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarkę „badania kliniczne RZS”. Za nieścisłość przepraszam. Zastosowałem niepotrzebny skrót myślowy.

Następna sprawa, to w tym tygodniu jeszcze (najpewniej jutro) pojawi się pierwszy artykuł poświęcony leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. W przyszłym tygodniu ok. środy pojawi się drugi artykuł nt. stricte leczenia biologicznego.

Co poza tym? Czuję się nieźle, i nie mam w zasadzie na co narzekać, więc nie ma sensu szukać problemów na siłę. Coś tam strzela, coś tam strzyka ale ciągle się jakoś bryka :-P. Rym na poziomie wczesnego przedszkola, no ale cóż… 😛 musicie mi to wybaczyć. Wczoraj byłem z moją ukochaną na spacerze w Parku Saskim, trochę połaziliśmy, mimo niezbyt ciekawej pogody i tak jakoś mam dzisiaj całkiem dobry nastrój. Zaraz zabieram się za tłumaczenie, a potem za inne sprawy, które oczywiście nie mogą czekać 😛 Jedną z nich jest obiad! Uciekam coś upichcić a Wam życzę przyjemnego popołudnia.

P.S. Dodałem możliwość oceny artykułów tłumaczonych. 🙂Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.