5 stycznia 2013 admin 8Comment

Chciałbym podzielić się z Wami kilkoma informacjami.

Po pierwsze, byłem w czwartek, 03.01 u stomatologa. Wyrwałem sobie ósemkę, bo jak się okazało miałem w niej stan zapalny, który przed nowym rokiem się ujawnił w postaci strasznego bólu, promieniującego na prawą stronę szczęki. Zapisałem się tego samego dnia na wizytę do dentysty. Otworzył mi tego zęba, stwierdził że jest potężny ubytek, który może prowadzić nawet do leczenia kanałowego.

Na wstępie powiedziałem mu, że jestem chory na RZS, że przyjmuję szereg leków. Powiedział mi, że jestem w grupie podwyższonego ryzyka komplikacji, związanych z leczeniem kanałowym i doradził wyrwanie zęba. Zdecydowałem się od razu. Jak się okazuje, moje dotychczas kiepskie samopoczucie mogło być spowodowane faktem, że w moim zębie był stan zapalny. Dlatego też przestrzegam wszystkich: REUMATYCY DBAJCIE O ZĘBY! To bardzo ważne, by nie dopuszczać do tego by coś się nam psuło, bo wpływa to na nasza całą kondycję zdrowotną.

Zapisałem się na 03.01 i wyrwałem zęba. Wyrwanie nie bolało, ze względu na znieczulenie przewodowe. Ale gdy znieczulenie zeszło, to zaczął się dramat. Chodziłem po ścianach bo nie mogłem wysiedzieć w jednym miejscu. Ból tak mi się dawał we znaki. Co ciekawe, lekarz przepisał mi antybiotyk, który miał zabezpieczyć mnie przed jakimikolwiek komplikacjami związanymi z zakażeniem bakteryjnym. Na trzeci dzień po wyrwaniu ząb daje się we znaki, ale nie można tego nazwać bólem. W czwartek, 10.01 idę na zdjęcie szwów, które mam na dziąśle.

Po drugie, zrobiłem badania okulistyczne tzw. badanie GDx ECC. Badanie polegało na tym, że siadałem przy urządzonku podobnym troch ę do obudowanego mikroskopu i patrzyłem przez okularopodobne miejsce na czerwona kropkę, która pojawiała się raz po lewej stronie a raz po prawej. Badanie ma na celu określenie grubości włókien nerwowych w oku. W moim wypadku te włókna są bardzo cienkie, dlatego muszę takie badanie powtarzać co rok. Koszt to 70-80 zł w zależności od miejsca. Ja akurat robiłem w Instytucie Jaskry w Warszawie.  18.01 mam badanie na pole widzenia a 22 wizytę u okulisty. Wówczas powiem więcej. Dodam tylko, w kwestii przypomnienia, że cały czas mam problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem. Norma wynosi do 20 jednostek. Ja mam w granicach 21-24.

Po trzecie, znalazłem w sieci bardzo motywujący film z Nickiem Vujicicem, o którym kiedyś Wam pisałem. Ten film nie tylko daje do myślenia, ale też zmienia perspektywę patrzenia na swój problem. Daje nadzieję i na pewno motywuje do walki z przeciwnościami losu. Trwa tylko 22 minuty, ale ręczę że to dobrze wykorzystane 22 minuty Waszego życia. Czasami jest naprawdę ciężko. Czasami wydaje nam się, że już nie damy rady. To co nam się przydarzyło wydaje się tak wielkie, by móc z tym walczyć że nie wyobrażamy sobie, iż możemy to pokonać.

A możemy bo…

IM CIĘŻSZA JEST WALKA, TYM WSPANIALSZE ZWYCIĘSTWO

Zachęcam do obejrzenia. Film z polskimi napisami i piękną ścieżką dźwiękową.

 P.S. Przypominam, iż możecie korzystać z forum 🙂8 wypowiedzi do “22 minuty, które zmienią na chwilę Twój stosunek do RZS

  1. Witaj,na sam poczatek ,skladam Ci zyczenia NOWOROCZNE ,spelnienia marzen i duzo zdrowka.Masz racje o zeby trzeba dbac,ja pomimo dbania mialam ciezka przeprawe.moj stomatolog powiedzial ,ze to przez leki ichorobe.dlatego Ci wspolczuje bolu przez ,ktory musiales przejsc.Pozdrawiam serdecznie.

  2. Oj Adminie, jam jest Zosia. Dodam Zosia-beksa. Po tych wzruszających filmach, które nam serwujesz beczę jak małe dziecko. Rozkleiła mnie ta choroba. Choć nie mogę powiedzieć, że płaczę z byle powodu, bo film był znakomity. Dziękuję za te wzruszenia. Czuję się podbudowana. Też nie umiem pływać, najwyższy czas się nauczyć. Pozdrawiam

    1. Wielu z nas musi się nauczyć:) Po to się wspieramy… by walczyć z tym cholerstwem. W grupie raźniej:)

      Poza tym serwuje Wam te filmy nie bez powodu:) Ważne byście uwierzyli w swoje siły. W chorobie przewlekłej to bardzo istotne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.