Bioelektroniczne implanty – nowy sposób na ból w RZS-ie?

Naukowcy prowadzą eksperymentalne badania nad nowym sposobem leczenia RZS ’u, który nie wymaga od chorych przyjmowania leków w postaci proszków.

Bioelektroniczny implant w RZS // http://www.ctvnews.ca/

Specjalne urządzenie – bioelektroniczny implant, byłoby operacyjnie wprowadzane w okolice szyi chorego, gdzie zostałoby umiejscowione naprzeciw nerwu. Pacjenci włączali by je na 3 minuty, używając specjalnego magnesu. Urządzenie wysyłałoby wówczas elektryczne impulsy do całego ciała, które redukowałyby liczbę komórek immunologicznych, które negatywnie wpływają na stawy, tworząc bolesne stany zapalne.

Monika Robroek, która jeszcze rok temu z trudem mogła się poruszać, nawet przyjmując najmocniejsze dostępne leki, przestała je brać już po kilku tygodniach od rozpoczęcia terapii z urządzeniem. „Jestem wolna od bólu i mogę znowu normalnie funkcjonować” – tłumaczy. Robroek jest jedną z dwudziestu ciężko chorych na RZS pacjentek, która zgłosiła się na eksperymentalne badania z udziałem bioelektrycznego implantu, prowadzone w Amsterdamie. Więcej niż połowie osób biorących udział w eksperymencie, zastosowanie urządzenia przyniosło ulgę.

Paul – Peter Tak, kierownik Kliniki Immunologii i Reumatologii w Academic Medical Centre, przynależącej do części Uniwerystetu w Amsterdamie, mówi o natychmiastowych efektach leczenia. „To bardzo atrakcyjna forma leczenia dla pacjentów, ponieważ nie chcą oni przyjmować lekarstw przez 30 czy 40 lat swojego życia” – mówi Peter Tak. Jest on wiceprzewodniczącym i kierownikiem badań nad odpornością i stanami zapalnymi, które są rozwijane przez koncern GlaxoSmithKline, brytyjską korporację, inwestującą miliardy funtów w badania nad zastosowaniem w medycynie bioelektronicznych implantów.

Tzw. „bioelektroniki” (ang. „bioelectronic devices”) to urządzenia – implanty, które dają nadzieję nie tylko dla pacjentów dotkniętych artretyzmem  czy chorobami o podłożu reumatoidalnym, ale również dla tych chorujących na cukrzycę , nadciśnienienie i chorobę zapalną jelit.

Eksperci studzą jednak hurra-optymizm, zwracając w dalszym ciągu uwagę na zbyt małą liczbę osób biorących udział w amsterdamskim eksperymencie. Tłumaczą, że jeśli nawet taki sposób leczenia bólu działa i jest skuteczny, to nie będzie dostępny dla pacjentów jeszcze przez dekadę (co ma związek z restrykcyjnymi wymogami związanymi z wprowadzaniem danego leczenia/leków do powszechnego użytku – przyp. Rezasta.net).

Około 300 000 Kanadyjczyków cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów, podaje The Arthritis Society.

Oceń artykuł SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (4 oddanych głosów. Średnia ocena: 5,00 )

Loading...

Tytuł: „New device could stop rheumatoid arthritis pain without pills”
Autor: CTVNews.ca
Link do artykułu: http://www.ctvnews.ca