Pacjenci, u których niedawno zdiagnozowano RZS odpowiadają lepiej na leczenie lekami biologicznymi w powiązaniu z konwencjonalnym leczeniem farmakologicznym. To główne tezy narodowych badań klinicznych Swesoft, które zaprezentowano na międzynarodowym kongresie reumatologicznym w Paryżu, przez naukowców ze szwedzkiego Karolinska Institutet i Karolinska University Hospital, które prowadzono we współpracy z innymi 15 jednostkami reumatologicznymi w Szwecji.
„Po tym, gdy diagnoza choroby zostanie potwierdzona u pacjenta, rozpoczynamy leczenie Methotrexatem, MTX” mówi Ronald van Vollenhoven, profesor i członek komitetu prowadzącego badania. „Jednakże dla grupy chorych, którzy nie odpowiadają zadowalająco na leczenie MTX, jest o wiele bardziej efektywne dodanie leków biologicznych aniżeli kombinacja Methotrexatu z innym lekiem, starszej generacji”.
Leki biologiczne należą do nowej grupy leków, których używa się od 10 lat i produkuje, przy użyciu najnowszych metod opartych o łańcuchy DNA. Co czyni je wyjątkowym to fakt, że zostały stworzone na potrzebę osiągania konkretnych celów (zwalczanie stanów zapalnych), które czynią je bardziej skutecznymi i obniżają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Są one stosowane tylko w postaci wlewów dożylnych i są bardzo skomplikowane w procesie produkcyjnym, co oznacza że koszt produkcji leku na jednego pacjenta może przekraczać nawet 100 000 koron rocznie (ok. 47 000 zł wg. kursu korony do złotówki z 22.04.12 r. Źródło: www.nbp.pl ).
„Leki biologiczne zrewolucjonizowały terapie reumatologiczne, jednakże istnieją ciągle pewne obawy, przed nieznanymi w dłuższej perspektywie skutkami ubocznymi, a dodatkowo są one szalenie drogie” tłumaczy Dr van Vollenhoven. „Swefot to pierwsze badania, które poruszają kwestię dodawania leków biologicznych do terapii mieszanych i porównują je bezpośrednio z dodawaniem do tych samych terapii standardowych leków reumatycznych”.
Analizy pokazują, że po 12 miesiącach 26% pacjentów z grupy A i 42% z grupy B dobrze odpowiedziało na prowadzone terapie w ich grupach. Różnice były bardzo dobrze zarysowane statystycznie i potwierdzone przez szereg kolejnych analiz, które także sugerują, iż skuteczniejsze było leczenie w przypadku grupy B. Dla pacjentów, dobra odpowiedź na leczenie oznacza mniejsze bóle i obrzęki, lepsze ogólne samopoczucie, polepszone funkcjonowanie i lepszą jakość życia.
Podsumowanie: Wyniki badań zostały zaprezentowane 12 czerwca 2008 roku na międzynarodowym kongresie reumatologicznym w Paryżu, zorganizowanym przez Europejską Ligę na Rzecz Walki z Reumatyzmem (EULAR).
Źródło: http://www.medicalnewstoday.com z 13 czerwca 2008 r.
Tytuł: „Biological Medicine Helps More People With Rheumatoid Arthritis”
Autor: www.medicalnewstoday.com / www.karolinska.se
Oceń artykuł: