Leki biologiczne pomagają wielu osobom chorym na RZS

Pacjenci, u których niedawno zdiagnozowano RZS odpowiadają lepiej na leczenie lekami biologicznymi w powiązaniu z konwencjonalnym leczeniem farmakologicznym. To główne tezy narodowych badań klinicznych Swesoft, które zaprezentowano na międzynarodowym kongresie reumatologicznym w Paryżu, przez naukowców ze szwedzkiego Karolinska Institutet i Karolinska University Hospital, które prowadzono we współpracy z innymi 15 jednostkami reumatologicznymi w Szwecji.

Ok. 60 tysięcy osób w Szwecji choruje na reumatoidalne zapalenie stawów a u kolejnych 1,5 tysiąca diagnozuje się chorobę co roku. Objawy to obrzęknięte, bolące stawy oraz niepełna sprawność. Niektórzy pacjenci odpowiadają niedostatecznie na leczenie lub skutki uboczne nie pozwalają na to, aby prowadzić je w długiej perspektywie. Badania Swesoft, które rozpoczęto w 2002 roku, pokazują że pewne kombinacje leków farmakologicznych oraz nowych leków biologicznych są o wiele bardziej efektywne dla tych pacjentów.

Po tym, gdy diagnoza choroby zostanie potwierdzona u pacjenta, rozpoczynamy leczenie Methotrexatem, MTX” mówi Ronald van Vollenhoven, profesor i członek komitetu prowadzącego badania. „Jednakże dla grupy chorych, którzy nie odpowiadają zadowalająco na leczenie MTX, jest o wiele bardziej efektywne dodanie leków biologicznych aniżeli kombinacja Methotrexatu z innym lekiem, starszej generacji”.

Leki biologiczne należą do nowej grupy leków, których używa się od 10 lat i produkuje, przy użyciu najnowszych metod opartych o łańcuchy DNA. Co czyni je wyjątkowym to fakt, że zostały stworzone na potrzebę osiągania konkretnych celów (zwalczanie stanów zapalnych), które czynią je bardziej skutecznymi i obniżają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Są one stosowane tylko w postaci wlewów dożylnych i są bardzo skomplikowane w procesie produkcyjnym, co oznacza że koszt produkcji leku na jednego pacjenta może przekraczać nawet 100 000 koron rocznie (ok. 47 000 zł wg. kursu korony do złotówki z 22.04.12 r. Źródło: www.nbp.pl ).

Leki biologiczne zrewolucjonizowały terapie reumatologiczne, jednakże istnieją ciągle pewne obawy, przed nieznanymi w dłuższej perspektywie skutkami ubocznymi, a dodatkowo są one szalenie drogie” tłumaczy Dr van Vollenhoven. „Swefot to pierwsze badania, które poruszają kwestię dodawania leków biologicznych do terapii mieszanych i porównują je bezpośrednio z dodawaniem do tych samych terapii standardowych leków reumatycznych”.

Badania przeprowadzono na 487 pacjentach, u których potwierdzono rok wcześniej reumatoidalne zapalenie stawów. Wpierw byli oni leczeni najlepiej znanym lekiem anty-reumatycznym, jakim jest Methotrexat; po upływie 3-4 miesięcy 258 pacjentów, którzy nie odpowiedzieli dobrze na MTX zostało podzielonych na dwie grupy. W grupie A zastosowano kombinację leczenia MTX, Sulfasalazyną i Plaquenilem, tzw. trzema „pewnymi”(standardowymi) lekami antyreumatycznymi. W grupie B z kolei, zastosowano leczenie MTX i inhibitorem anty-TNF lub lekiem Remicade (Infliksimab), jednym z najczęściej używanych leków biologicznych.

Analizy pokazują, że po 12 miesiącach 26% pacjentów z grupy A i 42% z grupy B dobrze odpowiedziało na prowadzone  terapie w ich grupach. Różnice były bardzo dobrze zarysowane statystycznie i potwierdzone przez szereg kolejnych analiz, które także sugerują, iż skuteczniejsze było leczenie w przypadku grupy B. Dla pacjentów, dobra odpowiedź na leczenie oznacza mniejsze bóle i obrzęki, lepsze ogólne samopoczucie, polepszone funkcjonowanie i lepszą jakość życia.

Podsumowanie: Wyniki badań zostały zaprezentowane 12 czerwca 2008 roku na międzynarodowym kongresie reumatologicznym w Paryżu, zorganizowanym przez Europejską Ligę na Rzecz Walki z Reumatyzmem (EULAR).

Źródło: http://www.medicalnewstoday.com z 13 czerwca 2008 r.

Tytuł: „Biological Medicine Helps More People With Rheumatoid Arthritis”

Autor: www.medicalnewstoday.com / www.karolinska.se

Oceń artykuł: SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (20 oddanych głosów. Średnia ocena: 3,50 )

Loading...