Czym jest artretyzm i reumatyzm?

W literaturze przedmiotu, jak i w obiegu potocznym istnieje ogólne pojęcie, określające choroby reumatyczne …”reumatyzmem”. Mało kto jednak, zdaje sobie sprawę z tego, że reumatyzm, jako choroba, nie istnieje. Wyjaśnia to m.in. podręcznik Roberta Mootsa i Nigela Jonesa pt. „Your questions answered: Rheumatoid arthritis”.

Czym jest artretyzm (ang. arthritis)?

Autorzy wyjaśniają, że ku zdziwieniu wielu osób, artretyzm czasem bardzo cieżko zdiagnozować. Dla przykładu, wszyscy, starzejąc się, jesteśmy coraz bardziej skłonni do posiadania zmarszczek na naszej skórze. Dla wielu, jest to nieprzyjemne, jednakże nie jest symptomem jakiejkolwiek choroby. Podobnie jest ze stawami. Z upływem czasu, nasze stawy się „zużywają”, co widać na zdjęciach rentgenowskich, ukazujących zdeformowane kości, jako wynik wycierania się chrząstki stawowej. Może to być konsekwencją naturalnego procesu starzenia, a niekoniecznie choroby.

Jeśli mielibyśmy oddzielić osteo-artretyzm (osteoarthritis) od naturalnego procesu „wycierania się” stawów, może nam to sprawić wiele problemów. Zmiany stawowe, widzialne na rentgenie nie są bowiem skorelowane z odczuwaniem bólu przez pacjentów. Co jest istotne to fakt, że ludzie odczuwają ból, kojarzony z zaburzeniami funkcjonowania stawów, który często ma znaczący wpływ na życie osób zdrowych, przemieniając ich w „pacjentów” (chorych). W przypadku RZS o wiele łatwiej wyznaczyć tę linię podziału między chorobą a zdrowiem. Tu bowiem, istnieje prawdziwy artretyzm z zapaleniem stawów, które diagnozują objawy takie jak: ból, obrzęk, zaczerwienienie, „rozgrzanie” i dysfunkcja stawów.

Co to jest reumatyzm?

Nie ma czegoś takiego jak „reumatyzm” w dosłownym ujęciu medycznym. Ten termin, jest używany potocznie na określenie różnego rodzaju bólów występujących w stawach i mięśniach. Rozumiany jest także, jako nieunikniona konsekwencja starzenia się. Często mówi się, że osoby starsze chorują na reumatyzm. Ten pogląd powszechnie utrwalił się w świadomości społeczeństwa. Dlatego też określenia „reumatyzm” i „reumatyk” często są używane w warunkach, w których uciążliwa bolesność stawów, nie jest tak „obezwładniająca” jak w wypadku prawdziwego artretyzmu. Bardziej praktyczna definicja, jest używana w szczególności względem osób starszych, aby odróżnić typowe obrzęki i bóle od prawdziwego artretyzmu – ciągle niestety rozumianego jako zwykły dyskomfort w normalnym funkcjonowaniu.

Co oznacza termin „reumatoidalny”?

„Reumatoidalny” oznacza typ choroby stawów, związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Definiuje problemy ze stawami, które są powodowane przez zapalenie, w wyniku którego dochodzi do deformacji i destrukcji stawów. Nieleczone mogą doprowdzić do trwałego kalectwa. Choroba reumatoidalna jest o wiele lepszym określeniem niż „reumatoidalny artretyzm” (używane w literaturze anglojęzycznej) ponieważ, w odróżnieniu od innych typów zapalenia stawów (ŁZS, MIZS), choroba reumatoidalna może zaatakować każdy organ w ciele człowieka i nie jest „czystą” (związaną tylko z układem kostno-stawowym) chorobą stawów.

Źródło:

Opracowane na podstawie książki Roberta Mootsa i Nigela Jonesa pt. „Your questions answered: Rheumatoid arthritis”, Elsevier Health Sciences, 2004.

Także: http://www.books.google.pl