Naukowcy opracowują nową metodę leczenia RZS.

Specjalny chip, podobny do rozrusznika serca, może stać się „lekarstwem przyszłości” dla osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów – podaje Radio Netherlands Worldwide. Badania nad nim rozpoczęły się w sierpniu. Prowadzi je Academic Medical Centre (AMC) w Amsterdamie. Uczeni badają czy elektryczny chip, chirurgicznie wszczepiony w kark, może przyczynić się do zahamowania procesu zapalnego w stawach.

„To całkowicie nowy sposób leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów” tłumaczy kierownik badań i profesor reumatologii AMC Paul-Peter Tak.

Na całym świecie na RZS cierpi ok. 1% ludzi. W Holandii jest to ok. 150 000 przypadków. Profesor Paul-Peter Tak wyjaśnia, iż RZS jest chorobą przewlekłą, która powoduje ciągłą bolesność stawów. Symptomy choroby wynikają z interakcji między nerwami a systemem immunologicznym.

Pacjenci z kilku państw Europy wezmą udział w badaniach, w których zostanie im wszczepiony elektryczny chip w nerw Vagus, który odpowiada za kontrolę dróg oddechowych i rytm serca.

Poprzez wysłanie raz w ciągu dnia, trwającego ok. minuty bodźca elektrycznego, stan zapalny będzie możliwy do zredukowania – twierdzi profesor Tak. Dzięki temu, pacjenci będą mniej skarżyli się na ból i obrzęk stawów, a sam proces destrukcyjny zostanie spowolniony. Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę fakt, iż stopień „zniszczenia” stawu wpływa na ogólną sprawność osoby chorej.

Holenderscy naukowcy wraz z amerykańskim koncernem prowadzą szczegółowe badania nad mikro urządzeniem. Większość prac nad zależnością między nerwami a układem immunologicznym jest prowadzona w Stanach Zjednoczonych. Jednakże sama technika zastosowania w gorączce reumatycznej, została wymyślona w Holandii.

Do tej pory, urządzenie zostało sprawdzone na myszach i szczurach, dając zadowalające wyniki. The Dutch Arthritis Association (DAA) wykazuje ostrożny optymizm do badań nad chipem. Ingrid Lether, pracownik DAA, stwierdziła iż ta metoda leczenia jest wielkim osiągnięciem. Implantacja urządzeń tego rodzaju, jest w medycynie techniką znaną i może być szybko zastosowana w praktyce. Jeżeli badania potwierdzą skuteczność tej metody leczenia, to będzie ona mogła być wdrożona w niedalekiej przyszłości.

Pacjenci z Amsterdamu wezmą udział w badaniach, trwających dwa miesiące. Profesor Tak ma nadzieję opublikować wyniki w przyszłym roku.

Źródło:http://www.rnw.nl z 18 czerwca 2011 roku.

Autor: Marco Hochgemuth

Tytuł: „Neck implant may treat rheumatoid arthritis”