Znane osoby, chorujące na RZS

Ostatnio zastanawiałem się, czy ktoś ze znanych nam osób – celebrytów jest chory na reumatoidalne zapalenie stawów. Oczywistym jest, że nie tylko zwykli ludzie chorują na różnego rodzaju choroby. Postanowiłem więc pogrzebać troszkę w sieci na ten temat i oto co znalazłem.

Jak się okazuje wiele znanych i cenionych osobistości świata filmu, medycyny, literatury, sztuki czy mediów boryka się z poważnymi chorobami o przewlekłym charakterze. Dla przykładu wymienię Wam kilka co bardziej znanych osób:

Rosalind Russel – aktorka znana m.in. z filmów „Gypsy” i „His Day Friday”. Rozalinda zachorowała w 1969 roku. Mimo, iż leczenie kortyzonem spowodowało u niej efekt „wiewiórczych policzków” nie zamierzała się ukrywać ze swoją chorobą, chcąc walczyć o podwyższenie świadomości nt. RZS. Zmarła w 1976 roku na raka piersi. Była nominowana do Oscara 4 razy za filmy „My Sister Eilen”, „Sister Kenny”, „Mourning Becomes Electra” i „Auntie Mame”, nie otrzymała jednak żadnej statuetki. W 1972 roku otrzymała nagrodę humanitarną za wkład w pomoc ubogim. Dwa lata po jej śmierci amerykański kongres chcąc nagrodzić odwagę i zaangażowanie aktorki w sprawę choroby, nazwał jej imieniem Naukowe Centrum Medyczne Chorób Stawów znajdujące się przy Uniwersytecie Kalifornijskim w San Fransisco (ang. Rosalind Russell Medical Research Center for Arthritis).

James Coburn – amerykański aktor, znany m.in. z filmów takich jak: „Siedmiu wspaniałych”; „Hudson Hawk”; „Wielka ucieczka”;”Siła ognia” czy „Our Man Flint”. Diagnoza o chorobie spowodowała kryzys w jego karierze aktorskiej, jednak przełamał go i podczas 71 edycji Oskarów w 1999 roku, wygrał w kategorii „Najlepszy aktor drugoplanowy” za film „Affliction”. Zmarł w 2002 roku na zawał serca. Przyjmował m.in. methylsulfonylmethan (MSM).

Kathleen Turner – amerykańska aktorka. W 1984 roku zagrała rolę Joan Wilder w filmie „Miłość, szmaragd i krokodyl”, którą powtórzyła w filmie „Klejnot Nilu”, a z Michaelem Douglasem spotkała się jeszcze w filmie „Wojna państwa Róż”. Można śmiało uznać, że lata 80-te należały właśnie do niej. Zagrała wtedy jeszcze w filmach: „Honor Prizzich”, „Peggy Sue wyszła za mąż” (nominacja do Oscara), „Przypadkowy turysta”. O chorobie dowiedziała się w 1992 roku. Turner napisała o swoich zmaganiach z reumatoidalnym zapaleniem stawów i objawach choroby w 2008 roku, w pamiętniku „Send Yourself Roses”. Mówi, że nigdy nie pozwoliła na to, by choroba stanęła na drodze w rozwoju jej kariery aktorskiej.

Tina Wesson – zapalona sportsmenka, u której RZS rozpoznano w 1994 roku. Choroba nie powstrzymała jej od uczestnictwa i  wygranej drugiego sezonu „Survivor” w telewizji CBS, w 2001 roku. Stała się rzeczniczką National Arthritis Foundation. Jej celem jest inspirowanie tych, którzy walczą z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Aida Turturro – jedna z gwiazd serialu HBO „Rodzina Soprano”. Z RZS-em radzi sobie od wielu lat – zdiagnozowano u niej chorobę w wieku 12 lat. Turturro, która otrzymała nominację do nagrody Emmy w latach 2001 i 2007 za rolę siostry Janice Tony Soprano, jest jedną z wielu gwiazd, która otwarcie mówi o swoich osobistych zmaganiach i sukcesach z RZS-em w celu pomocy innym chorym z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Córka Jennie Garth’s – znanej z serialu „Beverly Hills 90210” i jego dalszej kontynuacji. Córka aktorki zachorowała w wieku 5 lat na MIZS. Jennie Garth’s przez prawie 11 lat była żoną aktora Petera Facinnelliego, znanego z postaci dr Carlisle’a Cullen’a z filmu  „Zmierzch”.

Dr Christian Barnard – światowej sławy południowo – afrykański lekarz, który w 1967 roku przeprowadził pierwszą transplantację serca. Choroba zmusiła dr Barnard’a do zakończenia jego kariery lekarskiej w 1983 roku. Ostatnie lata swoje życia spędził jako wykładowca, dzieląc swój czas pomiędzy Europą i RPA, gdzie miał gospodarstwo rolne. Zmarł na Cyprze w 2001 roku.

Pierre-Auguste Renoir –  malarz i rzeźbiarz francuski. Współtwórca i jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu. Wg dr Hadler jeden z  pierwszych dobrze udokumentowanych przypadków RZS w historii. Pod koniec życia Renoir, często nie był w stanie tworzyć ze względu na ostre napady choroby, która zdeformowało jego ręce.  Renoir jednak starał się kontynuować pracę, czasami przywiązując pędzel do dłoni, chcąc malować obraz. Artysta miał złośliwą odmianę RZS. Choroba rozprzestrzeniła się pozastawowo wpływając na skórę, nerwy, naczynia krwionośne, a nawet organy wewnętrzne, przez co przyczyniła się do jego śmierci w 1919 roku.

Edith Piaf – znana francuska piosenkarka cierpiąca na szereg dolegliwości zdrowotnych, w tym ciężką, paraliżującą odmianę RZS, która mogła przyczynić się do jej uzależnienia od morfiny i innych leków przeciwbólowych. W wydanej w 2007 roku biografii „La Vie en Rose” możemy przeczytać o jej walce z chorobą, która po raz pierwszy zaatakowała ją, gdy skończyła 30 lat.

Peter Paul Rubens – malarz flamandzki, jeden z najwybitniejszych artystów epoki baroku. Rubens skarżył się na  „podagryczny reumatyzm”, który od czasu do czasu przykuwał go do łóżka. Niektórzy eksperci uważają jednak, iż jego objawy są bardziej zbliżone do RZS. Co za tym przemawia, to również ręce ludzi w obrazach wykonanych w ciągu ostatnich 30 lat jego życia. Wydają się pokazywać obrzęk i powolne zniekształcanie charakterystyczne dla gośćca.

Źródła:
1) A. Harding, „11 Famous People With Rheumatoid Arthritis”,  http://www.health.com/, 14.05.2012r.
2) B. W. Orenstein, „Celebrities With Rheumatoid Arthritis”,  http://www.everydayhealth.com/,14.05.2012r.
3) http://filmweb.pl
4) http://wikipedia.pl

Oceń artykuł SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (11 oddanych głosów. Średnia ocena: 4,36 )

Loading...