19 maja 2012 admin 3Comment

Osoby, które używają leków biologicznych w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów mogą być w grupie wysokiego ryzyka rozwoju raka skóry, donoszą najnowsze badania naukowe. Naukowcy z Europy, w tym badacze z Imperial College London oraz Uniwersytetu w Leeds, zweryfikowali wyniki 21 badań i wnioski z ośmiu konferencji przeprowadzanych od 1998 do 2010 roku, z udziałem 40 000 pacjentów.

Wszystkie powyższe badania potwierdzają zależność między terapią lekami biologicznymi i występowaniem raka. Chodzi tu o leki z rodzaju blokerów anty-TNF. Dwa z wymienionych badań mówią o zdumiewającym 80% wzroście ryzyka zapadalności na raka skóry (czerniak) wśród pacjentów przyjmujących leki antyTNF-alfa, a kolejne 4 badania wskazują na 45% ryzyko w rozwoju choroby, po przyjmowaniu leków z grupy anty-TNF.

Jednakże siedem przeprowadzonych badań, które skupiły się wokół rozwoju raka wśród pacjentów przyjmujących leki anty-TNF, wskazały znikome lub brak jakichkolwiek dowodów na wzrost ryzyka zachorowalności. Kolejne dwa badania, również nie znalazły żadnych dowodów na to, że pacjenci przyjmujący leki biologiczne anty-TNF przez dłuższy czas mogliby być bardziej narażeni an rozwój raka skóry. Profesor reumatologii, Deborah Symmons z Uniwersytetu w Manchesterze, podkreśla że te wyniki nie powinny pacjentów niepokoić.

Wszyscy dobrze wiemy, że może mieć miejsce wzrost ryzyka rozwoju raka skóry u osób przyjmujących leki z rodziny anty-TNF, o czym specjaliści od opieki zdrowotnej dyskutują ze swoimi podopiecznymi, przepisując im te leki” dodaje Symmons.

Nadmieniła także, że „rak skóry jest wyleczalny w momencie jego szybkiego zdiagnozowania i ostatnie publikacje nie powinny nikogo niepokoić„.

Źródło: http://www.arthritisireland.ie/ z 9 września 2011 roku.
Tytuł: „Biologic Treatments for Arthritis ‚May Increase Skin Cancer Risk’ – Study
Autor: Arthritis Ireland

Oceń artykuł SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (Brak oceny)

Loading...3 wypowiedzi do “Terapie lekami biologicznymi mogą zwiększyć ryzyko zachorowalności na raka

 1. Jest wiele przeciwskazań do leczenia lekami biologicznymi. Przez 5 lat brałam udział w badaniu klinicznym skuteczności leku biologicznego i czułam się doskonale. Wszelkie objawy ustąpiły. Po zakończeniu badań wróciłam do „tradycyjnego” leczenia i wszystkie dolegliwości wróciły, a nawet nastąpiło pogorszenie. Wiem jedno – mimo wszelkich przeciwwskazań dałabym wiele, żeby wrócić do tamtego leku biologicznego. To było 5 pięknych lat normalnego życia.
  Przeszkodą jak zwykle jest kasa i to duża. Szukam sponsora.

 2. Od 2miesiecy jestem na terapii biologicznej enbrel. Czuje sie wreszcie normalnie, budze sie i egzystuje kazdego dnia bzez bolu 😉
  Tutaj gdzie mieszkam we francji lek ten mam bezplatnie, gdyz zdiagnozowane rzs jest choroba przewlekla.
  Wiem ze istnieje ryzyko raka skoru, gruzlicy itp.itd..
  Ale ktory a lekow nie ma skutkow ubocznych?

 3. A ja nie chcę żadnych leków biolog.choćby je zachwalano na wszelkie sposoby.Jestem chora ale wiem co mnie boli.Kiedy brałam leki biolog.zmagałam się z dodatkowymi problemami które w rzeczywistości zataczały błędne koło.Przeziębienia,wysypki,rozszerzone naczynia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.