Badania nad reumatoidalnym zapaleniem stawów – autoimmunologiczną chorobą, powodującą obrzęk i deformację stawów – wykazały zwiększone ryzyko występowania osteoporozy i utraty masy kostnej u pacjentów z tą chorobą.
Udowodniono, iż ludzie po 50 roku życia, chorujący na RZS, są bardziej podatni na złamania kości podczas upadku a nawet kaszlu. Mniej wiadomo jednak o wpływie gośćca na kości młodych chorych, u których pierwsze symptomy można zauważyć już w wieku 25 lat.
Najnowsze badania, przeprowadzone na 2300 osobach, przez lekarzy z Mayo Clinic, dowodzą, że kobiety po 50 roku życia, cierpiące na RZS są w największym stopniu narażone na różnego rodzaju złamania. Ryzyko jest w tym przypadku zdecydowanie większe, niż u kobiet, które nie chorowały na reumatoidalne zapalenie stawów. Mężczyźni także znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, jednakże w ich wypadku nie rośnie ono wraz z wiekiem.
„Młode kobiety są bardziej narażone na złamania kości a ryzyko to pojawia się jeszcze przed pięćdziesiątym rokiem życia” tłumaczy prowadzący badania Dr. Shreyasee Amin, reumatolog z Mayo Clinic.Dodaje, że „jeśli następuje pęknięcie kości, w wyniku lekkiego urazu, oznacza to iż są one coraz słabsze”. „Im stajemy się starsi, tym nasze kości stają się coraz cieńsze, a kobiety znajdują się w grupie szczególnego ryzyka wystąpienia problemów wraz z wiekiem”.
Raport z 2004 roku, wydany przez Surgeon General, oszacował iż rocznie w USA dochodzi do 1,5 miliona pęknięć (przez osteoporozę), co prowadzi do ponad pół miliona hospitalizacji i kosztuje od 12 – 18 miliardów dolarów. Ostatnie badania wykazują, że złamanie biodra u kobiet między 70 a 79 rokiem życia, podwaja ryzyko ich zgonu w ciągu roku od zdarzenia. U kobiet w wieku 65-69 lat, ryzyko to zwiększa się pięciokrotnie.
The Centers for Disease Control szacuje, że 1,5 miliona Amerykanów cierpi na RZS. W większości są to kobiety, co oznacza iż są one bardziej narażone na urazy kostne. Jak dodaje Dr. Joan Van Feldt, profesor medycyny na Wydziale Reumatologii, na Uniwersytecie w Pennsylwanii „Najważniejszym odkryciem naszych badań, jest pokazanie, że kości tych kobiet są nie tylko słabe, ale również ulegają złamaniom. Gdy myślisz o kobiecie w wieku 40 lat – 40 lat! – której kości zaczynają pękać, zadajesz sobie pytanie co się do tego przyczynia? Czy mają także problemy z masą mięśniową?”
Autorzy badań, zaprezentowanych w listopadzie na spotkaniu American College of Rheumatology, nie są do końca przekonani co faktycznie lezy u podstaw badanego problemu.
Dr. Shreyasee Amin tłumaczy, iż bezpośrednim powodem może być reumatoidalne zapalenie stawów. Wydaje się iż konkretne proteiny, wywołujące stan zapalny w stawach u osób chorych na RZS, mają także wpływ na komórki kości, zwiększając ich spadek. Ale są inne możliwe czynniki. Ludzie chorujący na gościec są mniej aktywni fizycznie, co jest konsekwencją występującego bólu a ruch i aktywność fizyczna jest kluczem do utrzymania właściwej masy kostnej. Dodatkowo, glikokortykosteroidy stosowane w RZS-ie mogą powodować utratę masy kostnej.
Lekarze przestrzegają, że młode kobiety powinny robić wszystko, aby ograniczać ryzyko złamań kości. Jeżeli palą papierosy, warto aby rzuciły nałóg. Powinny także zwrócić uwagę na dostarczanie swojemu organizmowi witaminy D i wapnia.
Źródło: www.huffingtonpost.com z 5 listopada 2011 roku.
Autor: Catherine Pearson
Tytuł:„Rheumatoid Arthritis Tied To Increased Risk Of Broken Bones In Young Women”