22 kwietnia 2011 admin 0Comment

24 marca na stronie www.medicalnewstoday.com zostały opublikowane przełomowe badania, które dają nadzieję wszystkim chorym na raka skóry. Co to ma wspólnego z RZS-em? Wydaje się, że nic, gdyby nie fakt, że lekiem który ma stopować postęp raka jest Leflunomid – lek immunosupresyjny, który bardzo często jest stosowany w leczeniu Reumatoidalnego Zapalenia Stawów.

Według najnowszych badań naukowców z University of East Anglia (UK)  i Children’s Hospital Boston (USA) Leflunomid ma zahamować rozwój złośliwej odmiany raka skóry – czerniaka.

Dokładne badania nad tym prowadzili dwaj specjaliści Dr Grant Wheeler i Dr Matt Tomlinson.

Lek przetestowano na myszach i dowiedziono, że hamuje on wzrost czerniaka, który jest wywoływany przez niekontrolowany wzrost melanocytów, odpowiedzialnych za produkcję melaniny – pigment związany z kolorem skóry.

Co może cieszyć, to fakt, że Leflunomid będzie testowany o wiele krócej niż jego odpowiedniki, których nie dopuszczono jeszcze na rynek. Z tego względu, że jest to lek już używany w RZS i ŁZS, czas jego dopuszczenia w kontekście leczenia czerniaka znacznie się skróci.

Jak spekuluje www.medicalnewstoday.com leczenie Leflunomidem, może być już dostępne dla pacjentów  za 5 lat. Jest to połowa czasu, który zazwyczaj jest potrzebny do przetestowania i dopuszczenia leku do stosowania w terapiach leczniczych.

Naukowcy są bardzo optymistyczni, jeśli chodzi o prognozy. Liczą na to, że lek w stopniu znaczącym pozwoli na zastosowanie nowych metod leczenia raka skóry.

Wg danych, na czerniaka każdego roku w Anglii, zapada ok. 10 000 osób (2 tys. umiera z powodu nawrotów, po operacji wycięcia raka). W wypadku USA ta liczba w roku 2009 sięgnęła 68 tysięcy (w tym samym czasie zmarło z jej powodu prawie 9 tysięcy osób).

Źródło: http://www.medicalnewstoday.com/

Data publikacji: 24 Mar 2011 g. 13:00,

Autorzy: Catharine Paddock, PhD

Przeczytaj również:
Komórki macierzyste a reumatoidalne zapalenie stawów Na łamach portalu HealthLine pojawił się artykuł dotyczący postępów w badaniach nad komórkami macierzystymi, które mają ...
Nowe badanie pozwoli na diagnozę RZS nawet 16 lat przed wystąpieniem o... 10 grudnia 2015 r. pojawił się artykuł, który wydał mi się nieprawdopodobny. Jednak po szerszym zapoznaniu i researchu w...
Zęby a RZS czyli dlaczego warto chodzić do dentysty? Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest dbanie o zęby i higienę jamy ustnej, w sytuacji gdy cierpimy na chorob...