RZS w służbie leczenia raka skóry

24 marca na stronie www.medicalnewstoday.com zostały opublikowane przełomowe badania, które dają nadzieję wszystkim chorym na raka skóry. Co to ma wspólnego z RZS-em? Wydaje się, że nic, gdyby nie fakt, że lekiem który ma stopować postęp raka jest Leflunomid – lek immunosupresyjny, który bardzo często jest stosowany w leczeniu Reumatoidalnego Zapalenia Stawów.

Według najnowszych badań naukowców z University of East Anglia (UK)  i Children’s Hospital Boston (USA) Leflunomid ma zahamować rozwój złośliwej odmiany raka skóry – czerniaka.

Dokładne badania nad tym prowadzili dwaj specjaliści Dr Grant Wheeler i Dr Matt Tomlinson.

Lek przetestowano na myszach i dowiedziono, że hamuje on wzrost czerniaka, który jest wywoływany przez niekontrolowany wzrost melanocytów, odpowiedzialnych za produkcję melaniny – pigment związany z kolorem skóry.

Co może cieszyć, to fakt, że Leflunomid będzie testowany o wiele krócej niż jego odpowiedniki, których nie dopuszczono jeszcze na rynek. Z tego względu, że jest to lek już używany w RZS i ŁZS, czas jego dopuszczenia w kontekście leczenia czerniaka znacznie się skróci.

Jak spekuluje www.medicalnewstoday.com leczenie Leflunomidem, może być już dostępne dla pacjentów  za 5 lat. Jest to połowa czasu, który zazwyczaj jest potrzebny do przetestowania i dopuszczenia leku do stosowania w terapiach leczniczych.

Naukowcy są bardzo optymistyczni, jeśli chodzi o prognozy. Liczą na to, że lek w stopniu znaczącym pozwoli na zastosowanie nowych metod leczenia raka skóry.

Wg danych, na czerniaka każdego roku w Anglii, zapada ok. 10 000 osób (2 tys. umiera z powodu nawrotów, po operacji wycięcia raka). W wypadku USA ta liczba w roku 2009 sięgnęła 68 tysięcy (w tym samym czasie zmarło z jej powodu prawie 9 tysięcy osób).

Źródło: http://www.medicalnewstoday.com/

Data publikacji: 24 Mar 2011 g. 13:00,

Autorzy: Catharine Paddock, PhD