RZS i hormony

Nie wiem jak jest w Waszych miejscowościach, ale dzisiejsza niedziela w Warszawie jest słoneczna i gorąca. Mówiąc szczerze jak dla mnie nieco za gorąca a jakby tego mało ma być jeszcze goręcej. W tym tygodniu nawet 34 C. Powiem Wam, że trochę nie na rękę mi takie temperatury w szczególności pod wieczór. Gorące noce to dla mnie zmora, bo ciężko mi wtedy usnąć. A niewyspany w pracy mam większe szanse na to, że się pomylę albo coś przeoczę. Niestety nasze reumatyczne zmęczenie potęguje się gdy nasz organizm nie odpoczywa.

Ale do rzeczy. Miało być dzisiaj o hormonach. Czasami czytając zachodnie serwisy, przemykają mi w ich treści wzmianki o tym, że hormony mogą grac kluczową sprawę w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Zastanawialiście się kiedyś czy przypadkiem nie są one głównym katalizatorem rozwoju RZS w organizmie? Mi czasem przychodzą takie myśli do głowy. Ostatnio znalazłem w sieci ciekawy artykuł poświęcony wynikom szwedzkich badań wg których, niski poziom testosteronu u mężczyzn może zwiastować rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów.

Wskazuje na to kilka faktów:

1) zarówno u kobiet jak i u mężczyzn z RZS, występuje obniżenie poziomu testosteronu w porównaniu do zdrowych osób. Co więcej u mężczyzn szybciej można uzyskać remisję niż u kobiet.

2) Wszystkim znany jest powszechny fakt, że kobiety trzykrotnie częściej zapadają na chorobę niż mężczyźni (w wieku produkcyjnym na jednego chorego na RZS mężczyznę przypada od 4 do 6 chorych kobiet).

3) Mają miejsce sytuacje, że po urodzeniu dziecka, nagła zmiana gospodarki hormonalnej może wywołać u kobiet reumatoidalne zapalenie stawów.

Wracając do badań Szwedów, wykazali oni, że u mężczyzn z obniżonym poziomem testosteronu istnieje większe ryzyko zachorowalności na RZS. Występuję to jednak tylko w wypadku pacjentów, u których nie stwierdzono czynnika reumatoidalnego we krwi. 

Jak się okazuje, testosteron może zmniejszać aktywność układu odpornościowego i przeciwdziałać występowaniu stanów zapalnych. Spadek jego stężenia może więc zwiększyć ryzyko pojawienia się RZS.

I co Wy na to?

Źródło: „Niski poziom testosteronu u mężczyzny może zwiastować RZS” w portalu Money.pl