16 czerwca 2013 admin 4Comment

Nie wiem jak jest w Waszych miejscowościach, ale dzisiejsza niedziela w Warszawie jest słoneczna i gorąca. Mówiąc szczerze jak dla mnie nieco za gorąca a jakby tego mało ma być jeszcze goręcej. W tym tygodniu nawet 34 C. Powiem Wam, że trochę nie na rękę mi takie temperatury w szczególności pod wieczór. Gorące noce to dla mnie zmora, bo ciężko mi wtedy usnąć. A niewyspany w pracy mam większe szanse na to, że się pomylę albo coś przeoczę. Niestety nasze reumatyczne zmęczenie potęguje się gdy nasz organizm nie odpoczywa.

Ale do rzeczy. Miało być dzisiaj o hormonach. Czasami czytając zachodnie serwisy, przemykają mi w ich treści wzmianki o tym, że hormony mogą grac kluczową sprawę w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Zastanawialiście się kiedyś czy przypadkiem nie są one głównym katalizatorem rozwoju RZS w organizmie? Mi czasem przychodzą takie myśli do głowy. Ostatnio znalazłem w sieci ciekawy artykuł poświęcony wynikom szwedzkich badań wg których, niski poziom testosteronu u mężczyzn może zwiastować rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów.

Wskazuje na to kilka faktów:

1) zarówno u kobiet jak i u mężczyzn z RZS, występuje obniżenie poziomu testosteronu w porównaniu do zdrowych osób. Co więcej u mężczyzn szybciej można uzyskać remisję niż u kobiet.

2) Wszystkim znany jest powszechny fakt, że kobiety trzykrotnie częściej zapadają na chorobę niż mężczyźni (w wieku produkcyjnym na jednego chorego na RZS mężczyznę przypada od 4 do 6 chorych kobiet).

3) Mają miejsce sytuacje, że po urodzeniu dziecka, nagła zmiana gospodarki hormonalnej może wywołać u kobiet reumatoidalne zapalenie stawów.

Wracając do badań Szwedów, wykazali oni, że u mężczyzn z obniżonym poziomem testosteronu istnieje większe ryzyko zachorowalności na RZS. Występuję to jednak tylko w wypadku pacjentów, u których nie stwierdzono czynnika reumatoidalnego we krwi. 

Jak się okazuje, testosteron może zmniejszać aktywność układu odpornościowego i przeciwdziałać występowaniu stanów zapalnych. Spadek jego stężenia może więc zwiększyć ryzyko pojawienia się RZS.

I co Wy na to?

Źródło: „Niski poziom testosteronu u mężczyzny może zwiastować RZS” w portalu Money.pl

Przeczytaj również:
RZS to nie tylko problem stawów. Reumatyku, obserwuj swoje zdrowie! Chorując na RZS od 16 lat czasami wydaje mi się, że wiem na temat tej choroby wszystko. Jak się leczyć, jak z nią żyć, n...
Diagnostyka w RZS. Jak ją rozumieć? Któregoś dnia siedziałem sobie na korytarzu szpitala MSW, kiedy nagle wpadła mi do głowy przelotna myśl o tym, czy chorz...
„Mea culpa” … czyli dlaczego pacjenci nie stosują się do zaleceń... Mój tato w kwietniu skończył 67 lat. Mimo słusznego wieku (broń Boże „leciwego”) mam nieodparte wrażenie, że w dalszym c...


4 wypowiedzi do “RZS i hormony

 1. testosteron ma znaczenie u mężczyzn, a estrogeny u kobiet.
  fakty:
  1) u kobiet będących w ciąży, następuje gwałtowny wyrzut estrogenów- u chorych na rzs następuje w tym czasie remisja choroby, albo co najmniej duża poprawa.
  2) u kobiet po menopauzie, gdzie poziom estrogenów spada zaobserwowano większą zachorowalność na rzs.
  żródło :www.lifescript.com/health/centers/rheumatoid_arthritis/articles/how_hormones_affect_rheumatoid_arthritis_treatments.aspx#disqus_thread
  pozdrawiam wsystkich serdecznie.

 2. No u mnie pierwsze objawy pojawiły się podczas ciąży i tak przy kolejnych 2 ciążach tuż przed mdłościami występowało zaostrzenie się choroby i wszystkie ciąże były dla mnie potwornie bolesne ( chodzi mi tu o stawy)

  1. Zachorowałem w wieku 40lat.
   Wcześniej objawy niskiego testosteronu.
   Niskie libido ,itd
   Do 35 lat testosteron był wysoki.
   Coś w tym jest….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.