28 czerwca 2011 admin 0Comment

Tytuł tego artykułu może wydawać Wam się nieco śmieszny, jednakże de facto sytuacja malezyjskich pacjentów chorujących na RZS jest bardzo poważna. Jak donosi portal The Star Online a za nim AsiaOne Health większość osób chorych nie jest świadoma własnego poważnego stanu zdrowia.

Malezyjskie Towarzystwo Reumatologiczne szacuje, że ok. 140 000 Malezyjczyków cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów, ale mniej niż 5% z nich szuka pomocy u specjalistów.

Jak się okazuje, obecnie w Malezji jest 39 reumatologów. Niestety, główni praktycy czasami nie specjalizują się w RZS, co utrudnia im zdiagnozowanie przypadłości. Sytuacja jest dość skomplikowana. Powstała z tego względu inicjatywa„Through the Treat to Target for Rheumatoid Arthritis”na rzecz poprawy standardów leczenia RZS i zapewnienia opieki medycznej osobom chorym w Malezji.

Niestety, dość często wina leży po stronie samych pacjentów. W Malezji, jak podaje dr Azmillah Rosman, dość często odkłada się leczenie konwencjonalne na rzecz medycyny alternatywnej. Chorzy cierpiący na zapalenie stawów wolą skorzystać najpierw z „tradycyjnych” metod leczenia a na sam koniec pozostawić sobie wizytę u specjalisty.

Narodowy Rejestr Osób Chorujących na Zapalenie Stawów notuje, że 48,7% pacjentów RZS zostało zdiagnozowanych póżniej, niż 12 miesięcy po wystąpieniu pierwszych symptomów choroby(!!!). Możemy się tylko domyślać, jak wiele osób ulega przez to kalectwu i częściowej niepełnosprawności. Na stronie internetowej artykułu (link poniżej – Health AsiaOne) znajduje się zdjęcie Malezyjczyka, którego dłonie zostały zdeformowane przez chorobę. Przez brak specjalistycznej opieki lekarskiej osoby chore przypłacają to bólem stawów i kłopotami z poruszaniem się. Często też tracą z tego tytułu możliwość dalszego wykonywania dotychczasowej pracy.

Źródło:http://health.asiaone.com na podstawie informacji z portalu The Star Online z 25 czerwca 2011 roku.

Autor: Quishin Tariq

Tytuł: „Many with RA not aware of condition”Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.