Reumatoidalne zapalenie stawów w Malezji.

Tytuł tego artykułu może wydawać Wam się nieco śmieszny, jednakże de facto sytuacja malezyjskich pacjentów chorujących na RZS jest bardzo poważna. Jak donosi portal The Star Online a za nim AsiaOne Health większość osób chorych nie jest świadoma własnego poważnego stanu zdrowia.

Malezyjskie Towarzystwo Reumatologiczne szacuje, że ok. 140 000 Malezyjczyków cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów, ale mniej niż 5% z nich szuka pomocy u specjalistów.

Jak się okazuje, obecnie w Malezji jest 39 reumatologów. Niestety, główni praktycy czasami nie specjalizują się w RZS, co utrudnia im zdiagnozowanie przypadłości. Sytuacja jest dość skomplikowana. Powstała z tego względu inicjatywa„Through the Treat to Target for Rheumatoid Arthritis”na rzecz poprawy standardów leczenia RZS i zapewnienia opieki medycznej osobom chorym w Malezji.

Niestety, dość często wina leży po stronie samych pacjentów. W Malezji, jak podaje dr Azmillah Rosman, dość często odkłada się leczenie konwencjonalne na rzecz medycyny alternatywnej. Chorzy cierpiący na zapalenie stawów wolą skorzystać najpierw z „tradycyjnych” metod leczenia a na sam koniec pozostawić sobie wizytę u specjalisty.

Narodowy Rejestr Osób Chorujących na Zapalenie Stawów notuje, że 48,7% pacjentów RZS zostało zdiagnozowanych póżniej, niż 12 miesięcy po wystąpieniu pierwszych symptomów choroby(!!!). Możemy się tylko domyślać, jak wiele osób ulega przez to kalectwu i częściowej niepełnosprawności. Na stronie internetowej artykułu (link poniżej – Health AsiaOne) znajduje się zdjęcie Malezyjczyka, którego dłonie zostały zdeformowane przez chorobę. Przez brak specjalistycznej opieki lekarskiej osoby chore przypłacają to bólem stawów i kłopotami z poruszaniem się. Często też tracą z tego tytułu możliwość dalszego wykonywania dotychczasowej pracy.

Źródło:http://health.asiaone.com na podstawie informacji z portalu The Star Online z 25 czerwca 2011 roku.

Autor: Quishin Tariq

Tytuł: „Many with RA not aware of condition”