Praca z RZS czyli jak się rozwijać, by móc pracować…z chorobą.

Praca osób niepełnosprawnych to temat, który obrósł w wiele mitów związanych ze stereotypem i przeświadczeniem, że osoba chora jako taka jest niezdolna do pracy i skazana na siedzenie w domu. W tym wpisie postaram się przybliżyć kwestie możliwości, jakie osoby chore na RZS mają w temacie rozwoju zawodowego.

Na początku warto zaznaczyć, że jest to artykuł dla osób, które szukają możliwości a nie problemów. Jeśli jesteś osobą, która uważa, że z chorobą nie da się pracować – zrezygnuj z dalszego czytania tego wpisu. Ludzie bowiem dzielą się na tych, którzy starają się rozwiązywać problemy i na tych – którzy lubią tylko o nich rozmawiać. Nie mam zamiaru przekonywać tych drugich. Chcę tylko pokazać, że świat nie jest czarno-biały i jak się bardzo czegoś chce, to w większości sytuacji udaje się to osiągnąć. 

Oczywiście w trakcie terapii bywają różne momenty raz lepsze raz gorsze. Jednak ważne by się nie poddawać i rozmawiać otwarcie o swoich potrzebach, pracy, pasjach i  życiowych celach z lekarzem reumatologiem. Nie zawsze jest to łatwe, ale wiedza o Waszym życiu pozwoli lekarzowi lepiej dopasować terapie do Waszych potrzeb.  O tym dlaczego warto rozmawiać i jak to robić skutecznie przeczytacie na stronie kampanii RZS Porozmawiajmy.

Tymczasem wracając do tematu pracy i rozwoju zawodowego, znam kilka osób, które będąc niepełnosprawnymi starają się utrzymać na rynku pracy. Pierwszą z nich jest dziewczyna, która w wypadku samochodowym doznała urazu kręgosłupa i nóg, przez co posiada najwyższy stopień niepełnosprawności. Obecnie prowadzi swój biznes w Internecie, robiąc strony internetowe, jak również prowadząc profile social media. Drugą osobą jest dziewczyna, która od ponad 25 lat choruje na MiZS i pracuje w monitoringu mediów. Pomimo, iż choroba karci ją każdego dnia – ona się nie załamuje i walczy dalej, przez co zyskała mój duży szacunek. Dlaczego o nich wspominam?

Bo Ci ludzie są prawdziwi. Żyją. Są dowodem na to, że tylko ciężką pracą nad sobą, można wyciągnąć się z głębokiego marazmu i bezradności. Oczywistym  jest, że mają swoje gorsze momenty; że czasem mają po ludzku dość; że czują się wyobcowani; że ciężko im czasem odnaleźć się w środowisku osób sprawnych. Ale próbują. Nie składają broni i starają się wykorzystywać to, co mają pod ręką: wiedzę, kontakty, umiejętności miękkie, wiedzę dostępną w sieci. Własną pracowitością doszli do tego, co mają. Nie jęczeniem i mówieniem, że się „nie da”. Trzeba pamiętać, że bez pracy nie ma kołaczy.

Poza tym żyjemy w XXI wieku – czasie, w którym w ciągu ostatnich 20 lat powstało mnóstwo zawodów online jak content manager, social media manager, chat specialist + milion osiemset zawodów powiązanych z szeroko pojętym programowaniem i informatyką.

  XXI wiek jest też czasem samodzielności biznesowej, telepracy, pracy zdalnej, zakładania biznesów internetowych i zlecania konkretnych zadań przez firmy na zewnątrz tzw. „wolnym strzelcom”. Jest czasem dotacji dla osób niepełnosprawnych, finansowania kursów, e-learningu i ogólnie dostępnej wiedzy w sieci. W dniu dzisiejszym można robić kursy zawodowe online a nawet kończyć studia. Ok, to teraz bardziej konkretnie. Jak można dorobić lub zarobić, będąc osobą niepełnosprawną? Poniżej kilka opcji:

  1. Można pisać artykuły tematyczne na zlecenie, opisy marketingowe, opisy produktów itd.
  2. Można założyć sklep internetowy, sprzedając wyroby chałupnicze np. szaliki, chusty itd.
  3. Można zatrudnić się w obsłudze klienta lub call center – prowadząc ankiety dla klientów, sprzedając produkty lub po prostu udzielając informacji. To typowa praca „na słuchawce”.
  4. Można tworzyć strony internetowe lub pracować w charakterze grafika
  5. Można udzielać korepetycji online – większość gminazjalistów, licealistów nie wyobraża sobie życia bez internetu. To dla nich naturalne narzędzie nauki, pracy i zabawy.
  6. Można szukać zatrudnienia w urzędach państwowych, które otrzymują dotację za zatrudnianie osób niepełnosprawnych (z PFRON) np. jako pracownicy administracyjni, biurowi itp.
  7. Wiele firm prywatnych przyjmuje osoby do pracy na obiektach z orzeczeniem o niepełnosprawności np. do recepcji lub monitoringu.

Wymieniać tak mogę jeszcze długo. Kluczowym jest aby dostosować swoje umiejętności i wiedzę do rynku pracy. Aby nie szukać kursów lub szkoleń w branży, w której jest małe zatrudnienie.

Uwaga! Jeśli jesteś osobą sprawną z RZS-em, to już teraz musisz robić wszystko, aby przygotować się na sytuację, w której choroba może wymusić na Tobie rezygnację z dotychczasowego zatrudnienia. Jeśli możesz, zabezpiecz się przed tym tworząc poduszkę finansową, alternatywne źródło dochodu, uczestnicząc w szkoleniach, starając się zbudować po godzinach pracy swój własny biznes lub nauczyć się zawodu, w którym będzie można pracować zdalnie z domu.

Pomimo, iż jesteśmy chorzy, bardzo często nie dostrzegamy własnego potencjału, który możemy wykorzystać. Rynek pracy jest dynamiczny i już teraz eksperci mówią o tym, że w ciągu najbliższych lat umiejętności związane z posługiwaniem się komputerem, znajomością Internetu i języka angielskiego będą decydowały w kwestii zatrudnienia. 

Oceń ten wpis SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (7 oddanych głosów. Średnia ocena: 4,43 )

Loading...