Pomoc dla dłoni osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.

Współpracując z Western Health and Social Care Trust, z Tyndall National Institute w Cork, naukowcy z Uniwersytetu w Ulster i C-TRIC wynaleźli specjalny rodzaj „rękawic zbierających dane”, wyposażonych w delikatne czujniki ruchu, które używają zaawansowanego oprogramowania przygotowanego w School of Computing and Intelligent Systems na Uniwersytecie w Ulster.

Ten pionierski projekt, finansowany przez Science Foundation i wspierany w CTRIC’s Bio- Entrepreneur Programme oraz DEL PhD, może zmniejszyć czas oczekiwania na konsultację dla osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. To z kolei może zwiększyć dokładność diagnozy i leczenia pacjentów, co potencjalnie może przełożyć się na duże oszczędności w służbie zdrowia.

RZS jest chorobą upośledzającą funkcjonalność i ruchomość stawów palców, nadgarstków, kolan i łokci. Wstępne szacunki mówią o ok. 400 000 chorych na RZS w Wielkiej Brytanii i 20 000 nowych przypadkach zachorowań rocznie w tym kraju.

Pomijając ogromne ludzkie koszty, reumatoidalne zapalenie stawów ma także poważne skutki ekonomiczne, ponieważ jeden na siedmiu pacjentów traci pracę 12 miesięcy po postawieniu diagnozy a czterech na dziesięciu pacjentów w ciągu 5 lat. Większość przypadków wiąże się bezpośrednio z pogorszeniem stanu zdrowia chorych.

Dr Kevin Curran i dr Joan Condell, wykładowcy akademiccy z Uniwersytetu w Ulster wraz z naukowcem PhD – Jamesem Connolly i konsultantem ds. reumatologii z Western Trust – dr Philipem Gardinerem, wyjaśniają że mierzalność dłoni jest wykorzystywana w diagnozie, prognozie oraz ocenie regeneracji u osób dotkniętych zmianami artretycznymi stawów ręki.

Dzisiejsze techniki mierzalności są zarówno inwazyjne jak promienie rentgena oraz nadmiernie polegają na subiektywnej ocenie, poprzez dotyk i obserwację, które są bardzo zależne od stopnia praktyki i doświadczenia lekarza. Dlatego też wyniki specjalistów mogą się bardzo od siebie różnić.

James Connolly tłumaczy, iż „rękawice” były używane wcześniej do mierzenia oceny ruchomości stawów, ale nie były wówczas wyposażone w specjalne sensory (na każdym z palców), przez co zdeformowania i obrzęki stawowe powodowały, że odczytywały one niewłaściwe dane. Teraz są one bardziej precyzyjne i posiadają bardziej szczegółowe dane”.

„Rękawice” z Tyndall, które są bardziej zaawansowane od tego, co dostępne jest obecnie w klinikach, będą w stanie integrować czas realny ruchów dłoni i pozwolą na szczegółowe obserwacje oraz zapis każdego ruchu nadgarstka i dłoni pacjenta. Będą zawierały czujniki zmiany ciśnienia na kciuku, pojedyncze czujniki ciśnienia na każdym palcu oraz czujniki zgięcia na stawach palców.

Dr Condell dodaje, że „pacjenci będą mogli założyć rękawice w domu i sztywność stawów będzie mogła być dokładnie monitorowana przez cały czas, poza murami kliniki. Pozwoli to na ocenę ilościową i lepsze zrozumienie sztywności porannej, która jest bardzo dobrze znana pacjentom z chorobami zapalnymi stawów. System będzie również w stanie dostarczyć na żywo model 3D stymulacji ruchowej w stawach, zaprogramowany na ćwiczenia palców, które pomogą w rehabilitacji, pozwalając lekarzom ocenić wymierne korzyści z ćwiczeń fizycznych.”

Pomimo, iż domyślnie „rękawice” zostały stworzone na potrzeby osób chorych na RZS, to jest na nie wiele różnych zastosowań np. mogą być używane przy rehabilitacji po kontuzji dłoni, w której bardzo istotna jest właściwa lekarska ocena.

Dr Condell stwierdził, że projekt ma szczególne komercyjne korzyści dla sektora przemysłu elektronicznego, ponieważ będzie on się stale rozwijał jeśli chodzi o „technologie wykorzystywane do noszenia na ciele”.

Rynek docelowy dla danych rękawic i urządzeń branży medycznej na światowym rynku urządzeń medycznych i materiałów eksploatacyjnych szacuje się na 150 miliardów funtów, z czego na USA przypada 40% globalnych wydatków.

Źródło: http://news.ulster.ac.uk/ z 26 grudnia 2011 roku.

Autor: David Young, University of Ulster

Tytuł:„Help At Hand For Rheumatoid Arthritis Sufferers”