Planowanie rodziny a RZS

Mimo, iż każdy z nas może zachorować na reumatoidalne zapalenie stawów, to kobiety z RZS przewyższają liczbę mężczyzn w stosunku 3:1. Wiele kobiet chorujących na gościec jest diagnozowanych między 20-ym a 30-ym rokiem życia, w momencie gdy małżeństwo i zakładanie rodziny zaczyna zajmować główną rolę w życiu.

Ból, zmęczenie i skutki uboczne zażywanych leków nie pozostawiają wątpliwości, że reumatoidalne zapalenie stawów czyni planowanie rodziny procesem o wiele bardziej skomplikowanym niż normalnie. Jednakże, eksperci WebMD tłumaczą, że RZS nie oznacza zaniechania realizacji własnych marzeń o posiadaniu rodziny. Jeżeli myślisz o założeniu rodziny, mając RZS, weź pod uwagę poniższe wskazówki.

1. Nie obawiaj się, że RZS skrzywdzi Twoje dziecko

Nie wydaje się by RZS, sam w sobie, miał wpływać negatywnie na rozwijające się dziecko, nawet w fazie zaostrzenia w czasie trwania ciąży. Fakty są takie, że stan 70 – 80% kobiet z RZS-em poprawia się w czasie ciąży. Mimo, iż u niektórych przyszłych mam  z RZS może wystąpić małe ryzyko poronienia lub niskiej wagi urodzeniowej, to u znakomitej większości ciąża przebiega normalnie, bez żadnych komplikacji.

Niemniej jednak wiele leków na reumatoidalne zapalenie stawów – takich jak np. methotrexat lub leflunomid – mogą wpływać negatywnie na płód, powodując deformacje. To samo dotyczy mężczyzn, którzy biorą leki a chcą zostać ojcami. Dlatego też tak ważne są konsultacje z lekarzem w sprawie zmiany leczenia na kilka miesięcy, przed tym jak Ty lub Twój partner, będziecie starali się o dziecko.

Przy odpowiednim leczeniu i opiece prenatalnej, dzieci urodzone przez kobiety chorujące na RZS, są tak samo zdrowe i szczęśliwe jak wszystkie inne.

2. Zachowaj cierpliwość przy próbach zachodzenia w ciążę

Eksperci nie zgadzają się z poglądem, że reumatoidalne zapalenie stawów obniża płodność u kobiet lub mężczyzn. Prawdą jest jednak, że kobietom z RZS dłużej zajmuje zajście w ciąże niż im zdrowym koleżankom. Nieregularna owulacja, zmniejszony popęd seksualny lub rzadsze uprawianie seksu z powodu bólu i zmęczenia są prawdopodobnymi powodami tego stanu rzeczy.

U mężczyzn, ostre stany zapalne tymczasowo redukują ilość plemników i obniżają jakość spermy, co może powodować problemy z erekcją lub spadkiem libido. Zarówno dla kobiet i mężczyzn, efektywne leczenie RZS poprawia życie seksualne. W odpowiednio leczonym RZS, płodność u większości kobiet i mężczyzn  prawdopodobnie stoi na normalnym poziomie.

3. Miej świadomość, że przyszłość leczenia RZS jawi się w jasnych barwach

Leki biologiczne na RZS rozpoczęły nową erę leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Wczesne i agresywne leczenie, u większości chorych może zapobiec deformacji stawów i dysfunkcjonalności.

Dla wielu kobiet, oznacza to bycie aktywną i dostępną dla swoich dzieci przez lata. Podczas gorszych dni, gdy objawy RZS się nasilają, lekarze wierzą że większość kobiet zachowa swoją niezależność i samodzielność przez długie lata a nawet prawdopodobnie przez całe życie.

4. Zmień sposób leczenia RZS, na długo przed zajściem w ciążę

Jak tylko zaczniesz brać pod uwagę założenie rodziny, skonsultuj się ze swoim reumatologiem. Niektóre leki, zażywane przez długi okres czasu, powinny być „wyrzucone” z Twojego organizmu, zanim zajdziesz w ciąże. Dotyczy to zarówno pań jak i panów, ponieważ istnieje przypuszczenie, że methotreksat obniża ilość plemników i powoduje wady wrodzone u dziecka (deformacje płodu).

Jeżeli bierzesz leflunomid na RZS, wymagane są o wiele większe środki ostrożności. Ponieważ jego zażywanie trwa bardzo długo, powinien być on odstawiony dwa lata przed tym, zanim rodzice zdecydują się na dziecko, mimo że istnieją sposoby by oczyścić szybciej z niego organizm.

5. Współpracuj ze swoim lekarzem prowadzącym odnośnie RZS, w czasie ciąży

Twój lekarz reumatolog pomoże Ci zdecydować o planie leczenia zarówno uwzględniającym kontrolę choroby jak i bezpieczeńśtwo dla Twojego dziecka.

Prednison, na przykład, jest generalnie uważany za bezpieczny podczas ciąży. Hydroxychlorochina (Plaquenil) i sulfasalazyna są także uważane za bezpieczne. Ze względu na nieliczny materiał badawczy dla leków biologicznych, jak Enbrel lub Remicade, reumatolodzy są przekonani, że są one względnie bezpieczne podczas ciąży.

Jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka do minimum podczas ciąży, jest zaprzestanie brania jakichkolwiek leków.

Pod nadzorem lekarzy, niektóre kobiety przestają zażywać lekarstwa na RZS „w jednej chwili”, podczas gdy próbują zajść w ciąże, do momentu porodu i karmienia piersią.

Ten sposób jest jednak ryzykowny sam w sobie, ponieważ może spowodować nagłe zaostrzenie i destrukcję stawów w czasie nie przyjmowania leków. W nielicznych przypadkach, lekarze zgadzają się na takie podejście, jednakże przy bardzo ścisłej kontroli aktywności choroby .

6. Oczekuj polepszenia swojego stanu w czasie trwania ciąży

Interesującym jest fakt, że ciąża ma zazwyczaj pozytywny wpływ na reumatoidalne zapalenie stawów, aczkolwiek tymczasowy. Około 70 – 80% kobiet doświadczyło poprawienia samopoczucia i ustania objawów RZS, w czasie ciąży.

Wiele, z tych kobiet, obniżyło dawki zażywanych leków a nawet nie potrzebowało by je zażywać. Jednakże, dla około 1/4 kobiet  z RZS, choroba w dalszym ciągu była aktywna a nawet ich stan pogorszył się.

Niestety poprawa stanu zdrowia pacjentek, chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów, jest bardzo krótka. Zazwyczaj po narodzinach dziecka, objawy RZS zaczynają się ujawniać i nasilać.

7. Do chwili gdy zdecydujesz się na dziecko, używaj skutecznej antykoncepcji

Powtórzmy, że należy pamiętać o potencjalnym zagrożeniu ze strony skutków ubocznych przyjmowanych leków na gościec, które mogą bardzo źle wpływać na płód. Dlatego też kluczowe jest dbanie o skuteczną antykoncepcję, do momentu gdy zdecydujemy się na dziecko. Eksperci tłumaczą, że mamy do wyboru szeroki wybór środków antykoncepcyjnych, które odpowiednio używane są skuteczne np:

  • Prezerwatywy
  • Ustna antykoncepcja
  • Pierścień waginalny
  • Wkładki wewnątrzmaciczne
  • Mimo kontrowersyjnych badań, które sugerują że ustna antykoncepcja może zapobiegać RZS u niektórych kobiet, to nie ma na to żadnych dowodów, że pomaga w kontrolowaniu objawów choroby

Tytuł: „Family Planning and Rheumatoid Arthritis”

Autor: WebMD

Źródło: www.webmd.com

Oceń artykuł: SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (6 oddanych głosów. Średnia ocena: 4,00 )

Loading...