Palenie może przyspieszyć proces niszczenia stawów we wczesnym etapie rozwoju RZS

Osoby będące w początkowym etapie rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów, paląc papierosy przyspieszają proces destrukcji stawów, powodowanym przez chorobę – donoszą najnowsze badania naukowe.

W badaniu przeprowadzonym na 156 pacjentach z RZS, których wcześniej podzielono na trzy grupy: aktywnych palaczy, osoby już nie palące i osoby w ogóle nie palące, naukowcy ze Szpitala Klinicznego w Barcelonie odkryli duży stopień zmian destrukcyjnych na zdjęciach rentgenowskich stawów dłoni i stóp u osób palących już po 1-2 latach. Palenie papierosów zostało już wcześniej powiązane ze zwiększonym ryzykiem zachorowalności na RZS, jednakże wcześniej nie udało się udowodnić w jakim stopniu wpływa ono na proces niszczenia stawów u osób z chorobą autoimmunologiczną.

RZS jest powszechną chorobą zapalną, w której organizm pacjenta atakuje sam siebie, a w szczególności jego stawy. Dotyczy ona ok. 40 000 osób w Irlandii. Naukowcy zebrali różnego rodzaju informacje od swoich pacjentów na początku przeprowadzonego badania, a następnie po okresie roku i dwóch lat. Zapisali oni również czy ich podopieczni byli byłymi palaczami (ok. 12.2%), aktywnymi palaczami (30,1%) czy osobami bez nałogu (57,7%).

Prezentując swoje wyniki na corocznym spotkaniu naukowców American College of Rheumatology, autorzy badań odkryli, że  u aktywnych palaczy był widoczny znacznie większy stopień zmian destrukcyjnych w stawach (na podstawie badań radiograficznych), niż u osób niepalących, na przestrzeni 1 – 2 lat. W szczególności zaakcentowano zmiany jakie zaszły w stawach dłoni i stóp.

Podsumowując, naukowcy stwierdzili, iż ” w grupie osób, będacych na wczesnym etapie rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów, aktywne palenie tytoniu wyłania się jako niezależny czynnik radiologicznej progresji po okresie dwóch lat.”

Osoba kontaktowa z Arthritis Ireland nadmieniła również, że „wiemy, iż palenie jest niezdrowym nawykiem, jednak u osób z przewlekłą chorobą jest ono szczególnie niebezpieczne. Gdy żyje się z taką chorobą jak RZS to zdrowy styl życia, złożony z dobrze zbilansowanej diety, regularnych ćwiczeń fizycznych i podobnie trzymanie się z dala od papierosów i ograniczone spożywanie alkoholu, jest kluczowe we wzmocnieniu układu obronnego swojego organizmu”.

Źródło:
http://www.arthritisireland.ie/ z 24 października 2011 roku.
Tytuł: „Smoking May Accelerate Joint Damage in Early-Stage Arthritis”
Autor: Arthritis Irleand

Oceń artykuł: SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (Brak oceny)

Loading...