Pacjenci z RZS, odstawiając leki statynowe, zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci

Najnowsze badania stwierdzają, że chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów, którzy odstawili leki statynowe (obniżające poziom cholesterolu we krwi), zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci.

W praktyce, te osoby które odstawiają leki obniżające poziom cholesterolu, zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu w wyniku chorób układu sercowo – naczyniowego o 60% i  w wyniku innych komplikacji o 79%! – donoszą kanadyjscy naukowcy. Ponieważ RZS zwiększa ryzyko powstawania chorób sercowo-naczyniowych, lekarze często przepisują swoim podopiecznym leki statynowe np. Lipitor lub Crestor w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

„Lekarze wiedzą lepiej” – tłumaczy dr Richard Furie, szef wydziału reumatologii na North Shore-LIJ Health System w Lake Success, w Nowym Jorku. „Jakiekolwiek dodatkowe leki, przepisuje Ci doktor – stosuj się do jego poleceń.” – dodaje lekarz.

„Wiemy, że w chorobach o podłożu zapalnym takich jak reumatoidalne zapalenie stawów,  przypadki komplikacji układu sercowego stanowią poważny problem i w większości są śmiertelne.”  – nadmienia dr Furie.

Raport z badań został opublikowany 28 marca w dzienniku Arthritis Care & Research.

Zespół prowadzony przez Mary De Vera, ze School of Population & Public Health na Uniwersytecie British Columbia w Vancouver, użył danych z British Columbia Ministry of Health, aby zebrać informacje o ponad 37,000 pacjentów z RZS. 4 000 z nich zażywało leki statynowe. W ciągu 4 lat prowadzenia badań, około 45% pacjentów przestało zażywać leki na ok. 3 miesiące lub dłuższy czas.

Skutek tego był taki, że 198 osób zmarło w wyniku powikłań układu sercowo-naczyniowego, w tym 31 % z powodu ataku serca i 15% z powodu udaru. Generalnie na skutek różnych powikłań zmarło 467 pacjentów.

Organizacja WHO szacuje, że 1% osób z krajów rozwiniętych, cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów. Naukowcy odkryli, że wskaźnik zgonów wśród osób chorujących na RZS jest o 1,5 raza większy niż w normalnej populacji a główną przyczyną śmierci są choroby układu sercowo-naczyniowego.

Zaprzestanie zażywania leków statynowych może być tylko jednym z powodów zwiększonego ryzyka zgonu, tłumaczy dr Furie. „Dlaczego ktoś chce być niepoprawnym pacjentem?” – pyta. „Jeśli pacjenci robią na przekór lekarzom w temacie przyjmowania leków, równie dobrze mogą to samo robić w kwestii stosowania diety, ćwiczeń, palenia papierosów i wielu innych rzeczy„.

Dokładność w zażywaniu leków jest dużym problemem. Innym powodem dlaczego chorzy przestają brać leki statynowe i obniżające poziom ciśnienia krwii jest fakt, że nie czują żadnej różnicy ani nie widzą efektu ich działania. Pytanie więc, jak lekarze mogą być pewni, że ich pacjenci stosują się do ich zaleceń? „Trzeba ich przestraszyć” – tłumaczy dr Richard Furie.

„Na niektórych to działa, na niektórych nie. Lekarze wiedzą lepiej, więc bierzcie lekarstwa.” – dodaje.

Źródło: http://health.msn.com z 28 marca 2012

Autor: Steven Reinberg, HealthDay Reporter na podstawie badań Richard Furie, M.D., chief, division of rheumatology, North Shore-LIJ Health System, Lake Success, N.Y.;  Arthritis Care & Research z 28 marca 2012

Tytuł: „Rheumatoid Arthritis Patients Who Quit Statins May Face Raised Death Risk”

Oceń artykuł: SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (4 oddanych głosów. Średnia ocena: 4,25 )

Loading...