Pacjenci z RZS-em są bardziej narażeni na problemy żołądkowe

Osoby, u których zdiagnozowano reumatoidalne zapalenie stawów częściej narzekają na problemy z żołądkiem – twierdzą najnowsze badania naukowe.

Naukowcy z Mayo Clinic w USA zbadali dokumentację medyczną 813 osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) oraz 813 bez choroby w latach 1980 i 2008, aby zobaczyć, czy pacjenci byli bardziej narażeni na problemy związane zdolnym odcinkiem przewodu pokarmowego np. takich jak wrzody, krwawienie i perforacje.

Jak się okazało problemy z górnym odcinkiem przewodu pokarmowego występowały dwukrotnie częściej u chorych na RZS niż u ich zdrowych kolegów i koleżanek. Odnotowali także, iż palenie papierosów, zażywanie sterydów, udokumentowane choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego i zabiegi operacyjne jamy brzusznej są związane ze zwiększonym ryzykiem problemów z dolnym odcinkiem układu pokarmowego.

Publikując swoje wyniki badań w Journal od Rheumatology, autorzy podsumowali, że osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów są bardziej narażeni na problemy z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego i połączoną z nią śmiertelnością, niż osoby u których nie zdiagnozowano gośćca.

Współtwórca Dr Eric Matteson, zarządzający departmentem reumatologii w Mayo Clinic, stwierdził: „Co zazwyczaj obserwujemy systematycznie za pierwszym razem to fakt, że pacjenci z RZS są narażeni na większe ryzyko problemów z krwawieniem i owrzodzeniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego w szczególności jelita grubego”.

Nasze odkrycia kładą nacisk na to, aby lekarze i pacjenci zwracali baczną uwagę na powikłania, które mogą wystąpić, nie powodując bólów brzucha. W szczególności rzucenie palenia papierosów i ograniczenie stosowania kortykosteroidów wydaje się być kluczowe w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia większości powikłań żołądkowo-jelitowych” puentuje Matteson.

Źródło:

http://www.arthritisireland.ie/ z 10 kwietnia 2012 roku.
Tytuł: Almost Half with Rheumatoid Arthritis Remain Inactive – Study
Autor: Arthritis Irleand