Pacjenci chorujący na RZS czekają średnio 7 lat na leczenie biologiczne.

Najnowsze badania donoszą, że pacjenci czekają ok. 18 miesięcy po pierwszym doświadczeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, zanim wybiorą się do lekarza. Średnio około siedmiu lat potrzeba także na to, by zostali oni skierowani, przez swoich lekarzy, na kurację biologiczną.

Dzieje się tak, pomimo dowodów na to, że pacjenci, którzy byli leczeni terapią biologiczną są bardziej zadowoleni z tego w jaki sposób przebiega ich kuracja, zauważają zmniejszenie zaostrzenia objawów choroby, są bardziej świadomi kwestii związanych z RZS i cieszą się posiadaniem lepszego kontaktu ze swoimi lekarzami.

Badania, przeprowadzono na próbie 2,200 osób w Stanach Zjednoczonych i pięciu krajach Unii Europejskiej. Próba składała się z osób cierpiących na ostrzejszą odmianę gośćca. Jak się okazało 55% pacjentów, którzy nie byli leczeni terapią biologiczną, nie brało tego rozwiązania pod uwagę w rozmowie ze swoim lekarzem. Co więcej, u 26% pacjentów wykryto, skojarzone z RZS-em, choroby takie jak łuszczyca czy zespół jelita wrażliwego, które także można efektywnie leczyć lekami biologicznymi.

Gościec ma duży wpływ na jakość życia osób chorych a także na ich zdolność do pracy. Ci pacjenci, którzy mogą w dalszym ciągu pracować, biorą średnio trzy – cztery dni wolnego w miesiącu, ze względu na aktywność choroby – donosi agencja The Research Partnership. Dodatkowo, RZS ma bardzo duży wpływ na niemal każdą dziedzinę życia chorych. Jedna trzecia cierpiących zwraca przy tym uwagę m.in. na możliwości spędzania wolnego czasu, ogólne samopoczucie czy nawyki senne.

Decyzja o zainicjowaniu terapii lekami biologicznymi jest zazwyczaj podejmowana wspólnie, przez pacjenta i lekarza. Pomimo, iż chorzy mają początkową obawę przed formą iniekcyjną (zastrzyki), to większość z nich jest zadowolona z tego, jak przebiega leczenie ich choroby.

Jeden z pacjentów wyraził nawet opinię, iż „jest bardzo szczęśliwy”, ponieważ nie musi zażywać tylu leków przeciwzapalnych, ile przyjmował wcześniej. „Zdecydowanie czuję poprawę, a RZS ma niewielki wpływ na moje życie, porównując z tym co było przed leczeniem biologicznym. Ból jest o wiele mniejszy, a zapalenie w moich stawach zmniejszyło się” (cytat z raportu).

Źródło:www.pharmatimes.com z 30 sierpnia br.

Autor: Lynne Taylor

Tytuł:„RA patients 'wait seven years before getting biologics'”