„Naukowcy opracowali metodę, która ma zapobiec odrzutom implantów stawowych.”

Jak podaje raport, zamieszczony w piśmie American Chemical Society „Molecular Pharmaceutics” na świecie wykonuje się ok. 1,5 mln operacji przeszczepów, mających na celu zastąpienie zniszczonego, dysfunkcjonalnego stawu, jego sztucznym odpowiednikiem. Statystycznie 90 % operacji kończy się sukcesem. Pozostałe 10% wymaga dalszych, dodatkowych zabiegów operacyjnych.

Nowo wynaleziona metoda diagnostyczna, umożliwia naukowcom i lekarzom wykrycie już na wczesnym etapie większości powodów niepowodzeń przeszczepów implantów. Co powoduje owe niepowodzenia? Jak tłumaczą naukowcy z University of Nebraska Medical Center i Hospital for Special Surgery w Nowym Jorku, proces „wycierania” stawów może powodować powstawanie kostnych odprysków, powodujących miejscowe zapalenie i prowadzących do starcia kości. Gdy ma to miejsce, implant narażony jest na to, iż straci przyczepność z kością (obluzuje się), co skończy się finalnie niepowodzeniem całej operacji. Pomoc wówczas przychodzi zbyt późno, w momencie gdy pojawia sie ból i uszczerbek w kości jest widoczny na radiografie. Bardzo trudno wówczas kość odbudować.

Dlatego też, naukowcy wynaleźli narzędzie diagnostyczne dla implantu, oparte na tzw. systemie polimerowym, pokazującym zapalenie towarzyszące kostnym odpryskom/szczerbom. Pozwala on, na szybsze zdiagnozowanie miejsca, w którym może dojśc do ubytku kości, a tym samym zapobiega późniejszym komplikacjom spowodowanym obluzowaniem się implantów.

Co warto dodać, naukowcy znaleźli również nową metodę leczenia zapalenia stawów. Zaproponowali oni powiązanie owej metody polimerowej z silnym lekiem przeciwzapalnym, który zwalczając zapalenie w tkance kostnej przyczyniłby się do zwiększenia żywotności implantu.

Całkiem nieźle:)

Tytuł: „Early Warning Signs Of Joint Replacement Failure With New Test”
Autor: Michael Bernstein z American Chemical Society
Źródło: www.medicalnewstoday.com z 27 kwietnia 2011 roku.
Tytuł: „Early Warning Signs Of Joint Replacement Failure With New Test”