Gdy jest Ci źle…

Każdy kto ma do czynienia z chorobą przewlekłą, jaka by ona nie była, jest narażony na to, że może psychicznie nie dawać sobie rady z tym co go spotkało. Podejrzewam, że większość, jeśli nie każdy, miał kryzys i zadawał sobie pytanie „dlaczego ja?”. Tym bardziej, jeżeli choroba którą mamy sprawia nam ból i nie pozwala na to by normalnie żyć.

W ogólnym mniemaniu istnieje pogląd, że osoba chora na RZS powinna korzystać z usług lekarzy przynajmniej czterech specjalizacji: reumatologa, dietetyka, fizjoterapeuty i … psychologa. Dlaczego? Już tłumaczę:

1) Reumatolog – wyobrażacie sobie, że mógłby Was prowadzić lekarz, który nie ma pojęcia lub ma mętne pojęcie o Waszej chorobie? Nie sądzę.
2) Dietetyk – znana maksyma mówi, że jesteś tym co jesz. Jest w tym dużo prawdy i sam się o tym przekonałem. Odpowiednia dieta jest wskazana u osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, chociażby w tym celu by nie wywoływać lub minimalizować częstość występowania stanów zapalnych. Poza tym, musimy przecież wspierać nasz osłabiony układ odpornościowy.
3) Fizjoterapeuta – no cóż, RZS ma to do siebie, że daje nam w kość. W przenośni i literalnie osłabia nasz układ kostno-stawowy, dlatego też warto być pod opieką kogoś kto zna się na rehabilitacji i ćwiczeniach fizycznych, które mogłyby nam pomóc normalnie funkcjonować.
4) Psycholog – często wraz z chorobą przewlekłą pojawia się ostry, nawarstwiający się stres, którego skutkiem może być uczucie obniżonego nastroju, depresji, braku sensu życia, bezradności, strachu itd. Dlatego, tak ważne jest by w czasie gdy sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami, ktoś mógł nam w tym pomóc.

Ostatnio znalazłem bardzo fajny, motywacyjny film Nicka Vujicica. To facet, który urodził się bez rąk i bez nóg (choroba zwana zespołem tetra – amelia). Wiele przeszedł w swoim życiu m.in. próbował w wieku 10 lat popełnić samobójstwo. W dzieciństwie nie mógł uczęszczać na zajęcia szkolne, ponieważ w stanie w którym mieszkał, zakazywano dzieciom niepełnosprawnym chodzenia do szkoły. Jeżdżąc po całym świecie rozmawia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi o ich problemach i pokazuje im, że życie może wyglądać nieco inaczej niż im się wydaje.

Poniżej przedstawiam Wam skrótowy klip, który zawiera esencję tego, co Nick przekazuje swoim słuchaczom. Facet, moim zdaniem, jest prawdziwym herosem i przy nim moje problemy typu krwotoki, opuchlizny, bóle i obrzęki schodzą na dalszy plan. Zachęcam do obejrzenia. Film z polskimi napisami.