Pierwsze zetknięcie z chorobą - info dla świeżynek:)

Dział dla nowych osób, które dowiedziały się o chorobie i chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat RZS.

Pierwsze zetknięcie z chorobą - info dla świeżynek:)

Postprzez admin » 30 grudnia 2012, o 22:08

Mam pytanie. Z pewnością forum będą licznie odwiedzały osoby, które niedawno zostały zdiagnozowane jako chore na RZS. Zastanawiam się co można im przekazać ważnego w pierwszej chwili, co powinny wiedzieć.

Moim zdaniem chyba 5 najważniejszych rzeczy:

1) RZS jest poważną chorobą przewlekłą, ale się ją leczy. Często pacjentom w pierwszych chwilach po diagnozie zostają w głowach same złe rzeczy, dlatego pragnę podkreślić RZS się leczy, w wielu przypadkach z bardzo dobrym skutkiem. Pozytywne nastawienie jest bardzo ważne w leczeniu chorób przewlekłych.
2) RZS pozwala na prowadzenie w miarę normalnego trybu życia (pracowania, posiadania rodziny, hobby).
3) W ostatnich kilkunastu latach nastąpił przełom w leczeniu tej choroby. Ludzie uzyskując stan remisji (wyciszenia choroby) mogą w miarę normalnie funkcjonować.
4) Warto rozpocząć leczenie od samego początku i nie przejmować się ulotkami straszącymi skutkami ubocznymi leków np. methotrexatu. Nierzadko opór pacjenta wobec stosowania się do zaleceń lekarza powoduje rozwój choroby a nie jej zahamowanie.
5) Trzeba o siebie zacząć dbać i kontrolować swój organizm (badania lekarskie, profilaktyka, samodokształcanie w temacie choroby). Z tą chorobą się żyje i można wiele fajnych rzeczy zrobić i wielu fajnych ludzi poznać (np. przez to forum:))

Dodacie coś jeszcze?:)
Avatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 55
Dołączył(a): 29 grudnia 2012, o 12:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsze zetknięcie z chorobą - info dla świeżynek:)

Postprzez Dasza » 30 stycznia 2013, o 15:18

Nic dodać, nic ująć !! Ja po diagnozie bylam potwornie przerażona. Myslalam ,że kończy się życie, a zaczyna wegetacja. Nic błędnego !! Po 3mcach brania leków nastąpila remisja. Powoli wracalam do ulubionych sportów. Obecnie jeżdżę na rowerze, troche biegam, pływam. Bardzo mi pomagają ćwiczenia w wodzie na basenie. Często z powodu oszczędności woda jest chłodna, ale to mi tylko pomaga. A stawy w chł :P odnej wodzie działają o wiele sprawniej.
Dasza
 
Posty: 11
Dołączył(a): 30 grudnia 2012, o 17:36

Re: Pierwsze zetknięcie z chorobą - info dla świeżynek:)

Postprzez pelka » 24 lutego 2013, o 20:29

Daszo, chyba solidnie uprawiasz sporty, bo nie zaglądasz na forum. Poczytałabym jeszcze, co można robić w w remisji :D Pozdrawiam :D
pelka
 
Posty: 152
Dołączył(a): 4 stycznia 2013, o 20:46

Re: Pierwsze zetknięcie z chorobą - info dla świeżynek:)

Postprzez Dasza » 26 lutego 2013, o 15:41

Można robić wszystko w granicach rozsądku. Na pewno nie można się przemęczać . Sporty ekstremalne odpadają - niestety. ", Duch ochotny tylko ciało mdłe ". :lol: Ostatnio mam mniej czasu bo chodze na zabiegi fizykoterapeutyczne. Magnetronik, krioterapię ( niestety tylko miejscowo na rączki .)i laser. Pozdrawiam ferajnę.
Dasza
 
Posty: 11
Dołączył(a): 30 grudnia 2012, o 17:36


Powrót do Nie wiem co to RZS - pomocy!

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość