D Dimery

Wszystkie inne tematy, w których nie ma ani słowa o RZS.

D Dimery

Postprzez Conchi » 29 marca 2013, o 17:25

Czy badaliście poziom d dimerów?Czy kiedykolwiek mieliście problem z podwyższonym poziomem? Jeśli tak to co na to lekarz?
Conchi
 
Posty: 35
Dołączył(a): 13 stycznia 2013, o 20:39

Re: D Dimery

Postprzez pelka » 29 marca 2013, o 20:35

Ja badałam, ale miało to związek z zakrzepicą żył głębokich po złamaniu i unieruchomieniu nogi :(
pelka
 
Posty: 152
Dołączył(a): 4 stycznia 2013, o 20:46

Re: D Dimery

Postprzez Lena » 9 października 2013, o 09:24

Odświeżam temat:) to jak to jest z tymi d dimerami? Mają prawo być podwyższone w rzsie? Próbowałam coś znaleźć w Internecie, ale ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Boli mnie strasznie łydka, ale miałam usg i żyły czyste, chociaż d dimery nieco podwyższone.
Avatar użytkownika
Lena
 
Posty: 49
Dołączył(a): 30 grudnia 2012, o 10:48

Re: D Dimery

Postprzez Jadzia » 9 października 2013, o 19:11

A ja z artykułu o krioterapii wygrzebałam takie informacje:

1.[...]W wielu współczesnych badaniach podkreśla się udział czynników zapalnych w patogenezie miażdżycy tętnic, która u chorych na RZS pojawia się częściej niż w innych populacjach. W patogenezie powikłań naczyniowo-zakrzepowych pewną rolę mogą odgrywać takie czynniki, jak fibrynogen, D-dimery, czynnik von Willebranda (białko umożliwiające adhezję płytek krwi do uszkodzonego śródbłonka ściany naczyniowej; vWF) czy zwiększona liczba płytek krwi. Pogotowie prozakrzepowe związane z ogólnoustrojowym stanem zapalnym jest u większości chorych na RZS równoważone przez wzmożoną aktywność układu fibrynolitycznego. [...] (Fibrynoliza – fizjologiczny proces rozkładu zakrzepu- przypis z wikipedii)

W badaniu chodziło o wpływ krioterapii, u chorych na rzs, na krzepliwość, ale to bez znaczenia, natomiast w wynikach badań znalazłam takie zdanie:

2.[...]W grupie chorych na RZS w dniu „zerowym”, przed rozpoczęciem terapii, średnie stężenia CRP, D-dimerów, fibrynogenu, vWF, kompleksów TAT i kompleksów PAP pozostawały powyżej górnych wartości prawidłowych i w trakcie leczenia nie uległy istotnym zmianom[...]

Więc z punktu drugiego wychodzi na to, że przynajmniej część chorych na na rzs ma podwyższone d-dimery. A skoro obecność d-dimerów świadczy o nasilonej fibrynolizie to z punktu pierwszego wynika, że chorzy na rzs, przez tą wzmożoną aktywność układu rozkładającego skrzepy, mogą mieć podwyższone te wartości... wydaje mi się to nawet logiczne choć to bardziej takie moje wywody po przeczytaniu artykułu trochę nie na temat... Co myślicie?
Pozdrawiam:)
Jadzia
Jadzia
 
Posty: 39
Dołączył(a): 11 lipca 2013, o 15:41

Re: D Dimery

Postprzez Lena » 9 października 2013, o 19:39

Ja nic nie myślę, bo się tylko denerwuję tymi d dimerami, ale te informacje, nie powiem, zastanawiają mnie i uspokajają nieco:) dziękuję Ci :)
Avatar użytkownika
Lena
 
Posty: 49
Dołączył(a): 30 grudnia 2012, o 10:48

Re: D Dimery

Postprzez Jadzia » 9 października 2013, o 19:55

Cieszę się bardzo, że się trochę uspokoiłaś:) Myślę, że najważniejsze, że żyły masz czyste i na razie nie ma się co denerwować na zapas...
Pozdrawiam:)
Jadzia
Jadzia
 
Posty: 39
Dołączył(a): 11 lipca 2013, o 15:41

Re: D Dimery

Postprzez Lena » 9 października 2013, o 20:28

Gorzej, jak niedokładnie zrobili usg :P ale może lepiej tak nie myśleć. :)
Avatar użytkownika
Lena
 
Posty: 49
Dołączył(a): 30 grudnia 2012, o 10:48


Powrót do Poza tematem RZS

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron