Dwóch na pięciu pacjentów z RZS prowadzi osiadły tryb życia.

Wielu chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, którzy unikają aktywności fizycznej, nie zdaje sobie sprawy z tego, że ćwiczenia mogą zmniejszyć objawy choroby.

Ponad 40% dorosłych Amerykanów, chorujących na RZS, nie uprawia żadnych ćwiczeń fizycznych, podają badania opublikowanie przez czasopismo Arthritis Care & Research.

Reumatoidalne Zapalenie Stawów, na które choruje 1.3 miliona dorosłych, jest bolesną chorobą, niszczącą stawy, powodującą ich obrzęk i sztywność. Brak aktywności ruchowej powoduje u pacjentów z RZS zwiększoną bolesność stawów, osłabienie mięśni, sztywność i słabą równowagę. Jednakże wielu chorych nie ma motywacji do tego, by ćwiczyć, lub nie ma pojęcia o tym, że ruch i ćwiczenie układu mięśniowo – szkieletowego może pomóc im w osiągnięciu lepszego samopoczucia.

Do badań, naukowcy z Northwestern University zebrali 176 pacjentów z RZS-em, w wieku od 23 do 86 lat. Większość z biorących udział to białe kobiety, ze średnim wykształceniem, które ukończyły 50 rok życia i chorują na gościec średnio 13,5 roku. Każda badana osoba, otrzymała akcelerometr – urządzenie mierzące stopień intensywności aktywności ruchowej. Przez tydzień, każdy z badanych od świtu do zmierzchu nosił go na specjalnym pasie.

Urządzenie nie różnicowało rodzaju aktywności ruchowej np. biegania lub wchodzenia po schodach. Rejestrowała jednak dane, kiedy i na jak długo dana osoba zwiększała tempo swojego poruszania się. Naukowcy brali pod uwagę wykresy aktywności, trwających co najmniej 10 minut. Tylko tego rodzaju ciągłość ruchowa wskazywała na zwiększenie intensywności wykonywanych ćwiczeń.

Na 176 osób, 2 na 5 badanych nie wykazywało żadnej aktywności w ogóle. Nawiązując do komentarza Jungwha Lee, adiunkta z Northwestern’s Feinberg School of Medicine, niewielu spośród reszty badanych wyniki wyszły lepsze. Tylko około 12% osób z badanej grupy przestrzegało zasady uprawiania aktywności ruchowej przez 150 minut tygodniowo.

Lee dodaje, że całkowite wyniki były do przewidzenia, jednakże nie brano pod uwagę całkowitego braku aktywności.„Mieliśmy świadomość, że te osoby unikają ruchu, jednakże zaskoczyło nas że ci ludzie po prostu siedzą i nic nie robią”.

Jednakże, pierwsze wyniki badań – powody braku aktywności – dają nadzieję na zmianę. Prawie dwie trzecie powodów braku aktywności ruchowej może być wyjaśniona zmiennymi czynnikami ryzyka. Z badanych czynników ryzyka, dwa przeważają: brak motywacji do wykonywania ćwiczeń fizycznych i brak świadomości, że ruch może chronić stawy i zmniejszyć ich bolesność. Innymi słowy, większości chorych na RZS, na drodze do lepszego samopoczucia, stoi ich własna postawa.

Stało się to przedmiotem badań dla Jungwha Lee, która stara się dowiedzieć czy grupowa lub indywidualna „sesja edukacyjna” może zmienić postawy osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Zachęca także lekarzy – specjalistów do poświęcania większej ilości czasu na zachęcanie pacjentów do ćwiczeń. Od roku 1980, lekarze coraz częściej doradzali pacjentom aby więcej odpoczywali aniżeli ćwiczyli. Teraz, stało się jasne, że był to chybiony pogląd.

Reumatolog Cong-Qiu Chu, potwierdza, że edukowanie pacjenta jest kluczowe, ponieważ chorzy boją się ćwiczyć. Wierzą, że wysiłek fizyczny może im zaszkodzić. Jednakże, co potwierdza doświadczenie lekarskie Chu, pacjenci którzy są świadomi korzyści związanych z regularnymi ćwiczeniami, są bardziej zmotywowani do ich wykonywania.

„Większość pacjentów jest zmotywowana do prawidłowego funkcjonowania – nie mają oni jednak wiedzy, że jest to dla nich zbawienne”, tłumaczy Chu, który zarządza kliniką Early Arthritis w Oregon Health i Science University w Portland.

To, ile i jakich ćwiczeń powinno się wykonywać, jest sprawą indywidualną. Doktor Lee, zachęca jednak do rekomendowanych 150 minut średnio intensywnych ćwiczeń tygodniowo, dla osób dorosłych. „Nie namawiamy naszych pacjentów do tego aby wykonywali wszystkie ćwiczenia ponad siły. Aerobik wodny lub 10 minut szybkiego spaceru spokojnie wystarczą”.

Źródło: http://www.webmd.com z 26 stycznia 2012 roku.

Autor: Matt McMillen, Louise Chang, WebMD

Tytuł:„2 in 5 rheumatoid arthritis patients sedentary”

Oceń artykuł: SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (Brak oceny)

Loading...