Toksyczne znajomości są powiązane z występowaniem raka, depresji i chorób serca.
Może się wydawać mądre trzymanie swoich przyjaciół blisko siebie a wrogów daleko. Relacje międzyludzkie mogą być tak samo zbawienne dla kondycji zdrowotnej, jak dobrze zbilansowana dieta czy czas jaki przeznaczamy na odpoczynek – sugerują badania naukowe. Naukowcy ze Szkoły Medycznej UCLA odkryli, że negatywne interakcje międzyludzkie mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka występowania stanów zapalnych, które mogą powodować różnego rodzaju choroby np. raka, choroby serca czy nadciśnienie.
Badania opublikowane w magazynie Proceedings of the National Academy of Sciences, dają solidne podstawy dla anegdotycznej tezy, iż bycie optymistą, pozytywnie nastawionym do życia i otaczanie siebie ludźmi, z którymi nie konkurujemy i nie mamy toksycznych relacji, może stać się jednym ze sposobów, do tego by uniknąć poważnej choroby.
Biorąc grupę 122 młodych, zdrowych osób, uczeni z Californii obserwowali wydarzenia stresogenne i porównywali je z produkcją wytwarzanych przez organizm, odpowiedzialnych za stany zapalne, dwóch rodzajów protein. Polegając na sprawdzonej, starej metodzie zapisywania emocji – prowadzenia dziennika – naukowcy zapisywali momenty w czasie których dochodziło do konkurowania obu grup i wytwarzania się między nimi spięć, porównując przy tym związki chemiczne pobierane z wymazu śliny, z wewnętrznej części policzka.
Okazało się, że te osoby które miały gorsze kilka dni, poprzedzających badanie, miało wyższą proporcję białek odpowiedzialnych za dolegliwości, wliczając w to podwyższone ciśnienie tętnicze, zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca, raka i depresji – donosi Science News.
Podobne zjawisko podwyższonej ilości protein pro-zapalnych, występowało po tym, jak badani zostali poddani liczbie stresogennych quizów i poproszeni o wygłoszenie publicznej przemowy. Wyniki, które mogą rzucić nowe światło na wiele złych relacji międzyludzkich, są także zapisane w ewolucyjnym mechanizmie ludzkiego przetrwania.
Choć bezpośredni wpływ między stresem a chorobą został dobrze udokumentowany i udowodniony, psycholog Nicholas Rohleder z Uniwersytetu Brandeis w Waltham, w stanie Massachusetts, wyjawił że stan zapalny zapobiega infekcjom, do których może dojść kiedyś podczas potyczek lub losowych sytuacji. Pomijając zagrożenia, które ludzie napotykają na swojej drodze każdego dnia, gdy stres pojawia się często lub codziennie, to może prowadzić do niekontrolowanych chronicznych stanów zapalnych – dodaje Rohleder.
Autor: Daisy Dumas
Tytuł: „Could your friends be making you sick? Toxic relationships are linked to cancer, depression and heart disease”
Źródło: http://www.dailymail.co.uk
Oceń artykuł