4 marca 2018 admin 14Comment

Chorując na reumatoidalne zapalenie stawów na wszystko musimy zwracać uwagę. Od tego jak śpimy, jak jemy, jak przyjmujemy lekarstwa, jak się poruszamy itd. Musimy zawsze patrzeć na to, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, które i tak jest poddawane różnym ciężkim i bolesnym próbom. Do tego dochodzi również kwestia przewidywania, jakie zaniechanie z naszej strony może nam utrudnić życie. Moja czujność została niestety ostatnio uśpiona i problem pojawił się tam, gdzie bym się nigdy nie spodziewał…

Jak dobrze pamiętacie, z mojego ostatniego wpisu, na początku lutego byłem u lekarza reumatologa na wizycie kontrolnej. Lekarz mnie osłuchał, opukał, przeprowadził krótki wywiad i wypisał receptę. STOP! No właśnie. Wypisał receptę…

Niestety zrobił to w taki sposób, który uniemożliwił mi wykupienie Methotrexatu ze zniżką. Jak do tego doszło? Jak się okazało w momencie kiedy chciałem zrealizować receptę, okazało się, że nie może być ona do końca zrealizowana w taki sposób, w jaki powinna. Problem leżał w sposobie zapisania leku, który przepisała mi lekarz prowadząca. Zamiast napisania rozwiniętej pełnej nazwy leku np. Methotrexat lub Methotrexat Ebewe, napisała tylko „MTX”. Jak się okazuje to uniemożliwiło aptece, w której realizowałem receptę, sprzedaż leku ze zniżką. W tym wypadku zamiast 21,80 zł zapłaciłbym ok. 13 złotych.  

Myślałem, że apteka robi mnie w bambuko, ale okazało się, że nie. Starając się zrealizować receptę w innej usłyszałem to samo –  „Będzie problem z refundacją leku, bo nie wiadomo o który lek konkretnie chodzi. O Metex czy Methotrexat. Apteka może mieć z tego tytułu kłopoty”. Nie chciało mi się specjalnie kłócić o te kilka złotych, więc odpuściłem, ale gdyby taki problem dotyczył np. Salazopiryny EN, której standardowa cena to 57,20 zł za opakowanie, to bym walczył do upadłego i dodatkowo w poniedziałek pojechał do reumatolog aby wypisała mi receptę ponownie.    

Przestrzegam Was przed tym, abyście zawsze sprawdzali to jak lekarz przepisuje Wam leki. To jest druga taka sytuacja, kiedy po wypisaniu recepty apteka nie chciała mi zrealizować leku zgodnie z zapisem.  Pierwszy raz kilka lat temu dotyczył dawki MTX, który wypisał mi mój internista. Jak się okazało, ma on prawo do wypisania leku, na podstawie karty i historii mojej choroby, ale tylko w najmniejszej dawce. Wówczas wypisał mi MTX w dawce 10 mg, ale apteka mogła sprzedać tylko w dawce 2,5 mg.

Wracając jednak do sytuacji z piątku, gdyby nie ryczałty to zamiast 118 zł zabuliłbym za medykamenty prawie 280 zł! Dlatego też uczulam Was, że warto zwracać uwagę na to, aby recepta była właściwie wypisana. Nie ma sensu przepłacać, tylko dlatego bo lekarz się pomylił albo użył skrótu, tak jak to było w moim przypadku.

Czego ta sytuacja mnie nauczyła?

Po pierwsze, sprawdzić refundację leków, które przyjmuje (żeby sprawdzić na miejscu czy lekarz się nie walnął).

Po drugie,  zapisać sobie by każdorazowo po wypisaniu recepty sprawdzić nazewnictwo leków – tym bardziej jeśli recepta jest wypisywana odręcznie. Warto sprawdzić również czy posiada podpis i pieczątkę lekarza, oraz czy wszystkie Wasze dane są poprawnie wypisane np. czy PESEL nie jest za krótki. Wydaje się to kuriozalne,ale niestety lekarze są tylko ludźmi i mają prawo do pomyłek, takich jakie również i nam się przydarzają. Nikt nie jest przecież idealny.

Po trzecie, w sytuacji gdy poważnie chorujecie  i nie pracujecie lub jesteście na rencie, to nie stać Was na to aby odpuszczać refundację leków. Tak jak napisałem, gdyby ten problem dotyczył Salazopiryny EN, to nie stać by mnie było na to by to olać i płacić 57 zł za opakowanie zamiast 17 zł. Po prostu mnie na to nie stać. A tym bardziej przy zakupie czterech opakowań! 

To wszystko co dzisiaj miałem do napisania. Czuję się średnio, ale nie narzekam, bo wielu z Was ma gorzej ode mnie. Trzeba się cieszyć z tego co się ma, bo zawsze może być gorzej. Życzę Wam dużo zdrówka. Nie dawajcie się!

Oceń ten wpis SłabyPrzeciętnyŚredniCiekawyBardzo ciekawy (4 oddanych głosów. Średnia ocena: 4,75 )

Loading...

Przeczytaj również:
„Life hack” reumatyka czyli 9 sposobów na to jak pamiętać o wizytach l... Dzisiejszy wpis w zasadzie ma jeden podstawowy cel: ułatwienie Wam życia z chorobą przewlekłą, jaką jest RZS. Nie warto ...
Leczenie biologiczne w RZS czyli smutna prawda Koniec listopada 2013 roku. Pogoda w ten weekend nie dopisała. Było mokro i dżdżysto (czyli to co mój RZS lubi najb...
Chorując na RZS warto rozmawiać, pytać i czasami zaufać lekarzowi̷... Osoby chore na RZS, które dopiero dowiedziały się o swojej chorobie lub walczą z nią już od dłuższego czasu, czasami pis...


14 wypowiedzi do “Chorujesz na RZS? Bądź zawsze czujny…

 1. Ja ostatnio poszłam do lekarza rodzinnego żeby wypisał mi receptę na ebetrexat w zastrzykach 20 mg, nie zwróciłam uwagi że napisał 20mg 1,25ml czyli 25mg zamiast 20mg 1ml i przy każdej iniekcji musiałam „wyrzucać” 5 mg leku.

 2. Dzięki… to baaaardzo istotne spostrzeżenia.
  Szkoda, że przetestowane na sobie samym.
  Życzę poprawy samopoczucia

 3. Przy ostatnim zakupie Mtx, pani która przyjęła ode mnie receptę, poszła po lek i odesłała mnie do innego okienka po odbiór. Dalej obsługiwała innych klientów, a ja mam czekać na swoją kolej. W końcu nie wytrzymałam i pytam dlaczego mam czekać. W odpowiedzi usłyszałam, że Mtx może sprzedawać minimum magister. Technikowi nie wolno.
  Czasem bywa, że apteki nie chcą realizować recepty na Mtx i odsyłają mnie do apteki onkologicznej bo w zastrzykach albo nie mają, albo nie widzą potrzeby w sprowadzeniu. Masakra.

 4. U mnie podobna sytuacja z rehabilitacja. Jezeli ktos tak jak ja na szyje ma cwiczenia w odciazeniu, to muci sie pojawic slowko „indywidualne”. Ale tp tylko jedna rzecz. Inna to to ze skietowanie w ogole bylo o kant pod paroma wzgledami.

 5. Dziękuję za przypomnienie. Ile razy biegałam drugi raz po receptę, bo błąd w Peselu, ech. Jesli chodzi o reumatologa, lecze się w Instytucie, a nauczona doswiadczeniem recepty wykupuję w aptece przyszpitalnej. Jakby co, biegam tylko między przychodnią, a szpitalem. Życzę otrzymywania tylko poprawnie wypisanych recept.

 6. Na sam napis Metotrexat mam mdłości!Mam wrażenie ,że lekarze mają gdzieś nasz ból ,nasze samopoczucie ,przynajmniej ja nie widzę większego zaangażowania ,rutyna ot co !

 7. Post Daniela jestem w trakcie tego postu , odrzucilam leki 15 lat je brałam..rano wstaje jest super nasz organizm jest samowystarczalny to w skrócie ..wiecej posluchajcie dr.Ewa Dabrowska😉

  1. Dzięki Iwona za wskazówki ,tym bardziej sprawdzone ,ja już nie mam siły ,boli,boli teraz jeszcze bardziej ,a byłam ostatnio u reumatologa no to wyniki ok ,miesiąc temu też były ok ,ale tak nie bolało ,czuje że muszę się wziąć za siebie w kwestii żywienia może i mi pomoże?

 8. Jak się macie drodzy ,,reumatycy „co tam u was słychać 😉 ,taka tu cisza zmieniliscie forum?!? A napiszcie ,może ktoś pije sok z Noni ,czy komuś to pomogło na lepsze samopoczucie !? napiszcie ;-)))

 9. Aaa napiszcie jeszcze ,może ktoś z was miał rezonans ,jak to jest podczas tego badania ,mam mieć to badanie i bardzo się boję bo mam klaustrofobie :-///

   1. Boję się że nie dam rady ,na nic tłumaczenia ,że to dla mojego dobra ,ale muszę spróbować może się uda .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.