Archiwum – linki

„Umiarkowane spożycie alkoholu może zapobiegać osteoporozie” – Państwowa Agencja Prasowa opublikowała artykuł w którym najnowsze badania potwierdzają, że picie umiarkowanych ilości alkoholu, przy jednocześnie zdrowym trybie życia może wpływać korzystnie na kości kobiet, gdyż zmniejsza ryzyko osteoporozy i RZS.

LINK DO STRONY

„Kogo to obchodzi” czyli reportaż o Instytucie Reumatologii – W Programie 1 Polskiego Radia został wyemitowany reportaż Urszuli Żółtowskiej – Tomaszewskiej nt. alarmującej sytuacji w Instytucie Reumatologii w Warszawie. Zachęcam do posłuchania, bo to co się dzieje w IR to horror.

LINK DO STRONY

„Lekarze: od lipca trudniejszy dostęp do terapii biologicznych w reumatologii” – Od 1 lipca dostęp do terapii biologicznych dla polskich pacjentów chorujących na takie choroby reumatyczne jak RZS, ŁZS, MiZS, ZZSK będzie utrudniony. Dlaczego? Ponieważ 4 programy terapeutyczne zastąpi 20 programów lekowych. Więcej w artykule z portalu rynekzdrowia.pl.

LINK DO STRONY

„Rozszerzenie refundowanych wskazań klinicznych w reumatologii – ta lista jest niepełna” – Na stronie Agencji Oceny Technologii Medycznych opublikowane zostały opinie z posiedzenia Rady Przejrzystości. Rada rozpatrywała wnioski ministra zdrowia o rozszerzenie refundowanych wskazań klinicznych dla leków stosowanych m.in. w chorobach reumatycznych. Bardzo ciekawy artykuł z portalu rynekzdrowia.pl.

LINK DO STRONY

„Pierwszy taki lek na świecie” – Znalazłem na TVN24.pl bardzo krótki, aczkolwiek ciekawy artykuł nt. pierwszego dopuszczonego przez południowo-koreańską Agencję ds. Leków, leku zawierającego ludzkie komórki macierzyste.

LINK DO STRONY

Zamieszanie wokół recept – wątek reumatyczny. – Zamieszanie związane z odpłatnością i refundacją danych leków dotyka wszystkich pacjentów, także tych chorujących na RZS, ŁZS i MIZS. Ciekawy artykuł p. Marcina Stajszczyka z portalu Rynek Zdrowia.

LINK DO STRONY

„Jak przewidzieć skuteczność leczenia RZS” – Portal Puls Medycyny zamieścił informację o publikacji pracy naukowej Katarzyny M. Owczarczyk i wsp. z University Hospital Cologne, w której zasugerowano możliwość wcześniejszej oceny odpowiedzi na terapię przeciwciałami u pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

LINK DO STRONY

„Infekcje związane ze stosowaniem inhibitorów TNF” – Puls Medycyny opublikował 18 października br. informację amerykańskiej agencji FDA, mówiącą o zwiększonej częstotliwości potencjalnie śmiertelnych infekcji wywołanych przez Listerię monocytogenes i Legionellę pneumophilla podczas terapii inhibitorami TNF.

LINK DO STRONY

„RZS, choroba całego życia.” – Program 1 Polskiego Radia, z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu przeprowadził cykl wywiadów nt. chorób układu ruchu m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów. Poniżej odnośnik. Zachęcam do posłuchania!!!

LINK DO STRONY

Nowy biomarker reumatoidalnego zapalenia stawów? – Według japońskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kurume kolejnym markerem może stać się rozpuszczalny receptor interleukiny-18 alfa (sIL-18R?).

LINK DO STRONY

Nowe możliwości terapii dzieci chorych na uMIZS – ciekawy artykuł nt. terapii biologicznej dedykowanej najmłodszym chorującym na uogólnioną postać młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów.

LINK DO STRONY

Raport o stanie opieki reumatologicznej w Polsce – streszczenie, dostępne na stronie Uczelni Łazarskiego. Raport charakteryzuje kondycję polskiej reumatologii. Obowiązkowa lektura dla chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.

LINK DO STRONY

„Kręta droga do reumatologa” – bardzo ciekawy artykuł autorstwa p. Iwony Kołakowskiej, która opisuje sytuację pacjentów dotkniętych chorobami stawów, na Mazowszu. Warto przeczytać by dowiedzieć się, że na Mazowszu na jednego reumatologa przypada ponad dwadzieścia tysięcy pacjentów(!!!).

LINK DO STRONY

„Stan polskiej reumatologii” – poniżej zamieściłem odnośnik do wykładu p. Małgorzaty Sochockiej-Bykowskiej z Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie, która we wrześniu 2010 roku, podczas II Krajowego Spotkania Reumatologicznego, przedstawiła szacunkowy stan polskiej reumatologii. Bardzo ciekawe!

 LINK DO STRONY